Powstał plan przebadania wszystkich Polaków pod kątem ryzyka raka

23-01-2019, 22:23

Realizująca innowacyjne badania genetyczne spółka biotechnologiczna Uniwersytetu Warszawskiego chce przebadać wszystkich Polaków pod kątem ryzyka zachorowalności na raka. Czy pozyskane wsparcie pozwoli na osiągnięcie tego celu?

W Davos, gdzie trwa Światowe Forum Ekonomiczne (WEF), poinformowano o zawarciu porozumienia o współpracy strategicznej między uniwersytecką spółką Warsaw Genomics oraz Bankiem Pekao S.A. Ma to umożliwić podjęcie wspólnych przedsięwzięć mających na celu objęcie badaniami jak największej populacji dorosłych Polaków. Byłaby to pierwsza tego typu kampania na świecie. 

Zespół specjalistów, który wywodzi się z Uniwersytetu Warszawskiego, kierowany jest przez sławy w dziedzinie onkogenetyki – profesora Krystiana Jażdżewskiego oraz dr hab. Annę Wójcicką. 

Prof. Jażdżewski, który przedstawił swoją koncepcję w Domu Polskim w Davos, zaznaczył, że misją zespołu jest znalezienie wszystkich osób szczególnie zagrożonych i uratowanie ich od przedwczesnej śmierci. Chcą przebadać wszystkich Polaków. Jest to możliwe dzięki unikatowej, niespotykanie szybkiej i taniej metodologii. Na każde 100 przebadanych osób, można uratować życie pięciu.

Szacuje się, że co trzecia osoba w Polsce zachoruje na raka, w tym prawie 2 mln osób, które urodziły się z chorobotwórczą wadą w genie. Dziś w Polsce wykrywalność raka na wczesnym etapie jest bardzo niska, co przekłada się również na niższą niż w Europie Zachodniej skuteczność leczenia onkologicznego.

Badania realizowane przez polski zespół w ramach Ogólnopolskiego Programu Oceny Ryzyka Zachorowania na Raka "BadamyGeny.pl" pomagają całościowo określić ryzyko pojawienia się raka oraz ułatwiają jego wczesne wykrywanie i skuteczne leczenie. Dotyczy to nowotworów uwarunkowanych genetycznie, w szczególności takich odmian jak rak piersi, jajnika, prostaty czy trzustki. 

Bank Pekao uruchomił skierowaną do pracowników i ich rodzin akcję badań genetycznych w ramach Programu "BadamyGeny.pl", nakierowanych na ocenę ryzyka zachorowania na nowotwór. Osoby z wynikiem wskazującym na wyższe ryzyko zachorowania, zostaną objęte opieką medyczną mającą na celu szybką diagnostykę ewentualnego zachorowania. W kolejnym etapie Bank planuje poszerzenie zakresu współpracy z Warsaw Genomics również o swoich klientów i partnerów.

Źródło: Centrum Prasowe PAP


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031