Powstaje wyszukiwarka dla e-commerce za 4 mln zł

26-10-2011, 12:06

Firma eo Networks rozpoczęła budowę wielofunkcyjnej wyszukiwarki opartej na zasadzie open source. Firma przeznaczy na projekt około 4 mln zł, z czego połowa pochodzić będzie z Unii.

Plan zakłada rozwinięcie i rozbudowanie dostępnego na zasadzie open source narzędzia wspierającego wyszukiwanie – SOLR. Jego główną zaletą ma być połączenie wysokiej funkcjonalności z relatywnie niskim kosztem. Jesteśmy prawdopodobnie najbardziej kompetentną polską firmą, jeśli chodzi o Sorl. Mamy kilku wysokiej klasy ekspertów, którzy specjalizują się w projektowaniu rozwiązań na nim opartych – mówi Tomasz Sulej, odpowiedzialny w eo Networks za ten projekt.

Celem eo Networks jest stworzenie kompletnego systemu wyszukiwania dowolnej informacji, zawierającego rozbudowane wsparcie dla języka polskiego, zaawansowane filtrowanie i kategoryzację danych, automatyzację generowania podpowiedzi i rekomendacji dla wyszukujących, kompletny panel administracyjny zawierający rozbudowane raporty i statystyki, a także możliwość samodzielnego sterowania systemem przez użytkowników.

Czytaj też: Turystyka i gastronomia najczęściej pod lupą Polaków

Firma zaproponuje swój autorski produkt w dwóch opcjach. Pierwszą będzie użyczenie na zasadzie SaaS (Software as a Service) – wtedy użytkownik otrzyma podstawową wersję programu i będzie płacił kilkaset złotych za jego używanie. Będzie również możliwość nabycia produktu w formie licencji na własność wraz z usługą utrzymania i dostosowywania systemu do zmieniających się potrzeb.

W przypadku modelu SaaS, eo Networks chce dotrzeć ze swoją wyszukiwarką głównie do części z około 7 tys. małych i średnich sklepów internetowych. Firma chce również sprzedawać swój produkt przez sieć partnerów. Najbardziej interesującą nas grupą docelową są e-sklepy o obrotach rzędu 1 mln zł. Docelowo chcielibyśmy zdobyć co najmniej 15-20 proc. rynku – mówi Tomasz Sulej.

Wyszukiwarka eo Networks będzie miała także zastosowanie między innymi w budowaniu baz wiedzy czy jako serwer danych. Zakończenie prac na projektem planowane jest na drugą połowę 2012 roku.


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Kwiecień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930