Potrząsana ładowarka dla aktywnych na CES 2011

05-01-2011, 11:57

Mając taką ładowarkę, wystarczy chodzić, biegać lub skakać, aby naładować odtwarzacz MP3 lub smartfona. Produkt, który może bardzo przydać się zwłaszcza na wyprawach, pokazała firma Tremont Electric na targach CES 2011 w Las Vegas.

Na targach CES 2011 królują urządzenia przenośne z coraz bardziej energooszczędnymi bateriami. Nie zmienia to faktu, że użytkownika odtwarzacza lub smartfona może zaskoczyć wyczerpana bateria. Dlatego duże zainteresowanie wzbudzają niekonwencjonalne ładowarki.

Obecna na targach CES firma Tremont Electric pokazała ładowarkę nPower PEG, która zamienia na prąd energię kinetyczną powstającą przy chodzeniu, bieganiu i innych aktywnościach.

Urządzenie działa na podobnej zasadzie, jak latarki indukcyjne ładowane potrząsaniem, ale stosowana w nich technologia została ulepszona poprzez zastosowanie dodatkowych elementów mechanicznych i elektrycznych. Te ulepszenia umożliwiają ładowanie pasywne (użytkownik nie musi specjalnie potrząsać ładowarką) i czynią ładowarkę na tyle wydajną, aby naładować telefon lub odtwarzacz MP3.

>>> Czytaj: Kurtka naładuje telefon, odtwarzacz...

Ładowarka ma podłużny kształt, długość 23 centymetrów i waży 312 g. Wykorzystuje standard USB 2.0, co pozwala na kompatybilność z 3 tys. urządzeń przenośnych na rynku.

Urządzenie może ładować aparaty cyfrowe, telefony i przenośne odtwarzacze. Aby wytworzyć pożądaną ilość energii, wystarczy włożyć ładowarkę do torby i chodzić lub biegać. Ładowarka nie będzie dobrze działać w samochodzie, chyba że będzie on jechał po bardzo nierównej nawierzchni.

Według producenta 1 minuta ładowania w czasie chodzenia pozwoli na 1 minutę słuchania muzyki na iPodzie Nano. 11 minut spaceru powinno wystarczyć na rozmowy przez iPhone 2G. Aby rozmawiać przez minutę za pomocą iPhone 3G, trzeba spacerować przez 26 minut.

Ładowarka nPower PEG jest dostępna na rynku od września ubiegłego roku.

Oczywiście nie jest to jedyny pomysł na niekonwencjonalną ładowarkę. Na rynku są już dostępne np. ładowarki słoneczne. Nokia wprowadziła na rynek ładowarkę dla rowerzystów. Naukowcy pracują też nad bardziej nietypowymi rozwiązaniami, takimi jak ubiór, który będzie w stanie generować energię w wyniku ściskania i rozciągania tkaniny.

>>> Czytaj: Uniwersalna ładowarka na początku 2011 r.


Źródło: nPowerPeg.com, AFP
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930