Portale społecznościowe coraz częściej atakowane przez phisherów

28-11-2010, 14:24

Specjaliści z firmy Symantec wskazują na wielokrotny wzrost (aż o 80 proc.) wykorzystania portali społecznościowych do rozpowszechniania stron phishingowych, mających na celu wyłudzenie poufnych danych.

– Wyniki naszego raportu pokazują po raz kolejny, że cyberprzestępczość już od dawna nie jest zagadnieniem teoretycznym. Z realnymi zagrożeniami w postaci wyłudzenia danych dostępowych, np. do systemu bankowego lub poczty elektronicznej, możemy spotkać się podczas codziennego korzystania z internetu. Tym bardziej, że cyberprzestępcy zmieniają front – wysyłają mniej spamu, inwestując więcej czasu i środków w wyspecjalizowane narzędzia phishingowemówi Maciej Iwanicki, ekspert z polskiego oddziału firmy Symantec.

>> Czytaj także: Phishing – jak go rozpoznać i jak się przed nim chronić

Październik był kolejnym miesiącem, w którym odnotowano spadek ilości rozsyłanego spamu. Tematem niechcianych wiadomości staje się coraz częściej szeroko pojęta rozrywka, spamerzy wykazują już także zainteresowanie tematyką zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. E-maile są wysyłane głównie z domen .com (53,7 proc.) lub .ru (31,9 proc., co stanowi 8,7-proc. wzrost w porównaniu z wrześniem).

W raporcie zostało podkreślone intensywniejsze wykorzystanie narzędzi phishingowych, które automatycznie generują strony internetowe - w październiku takich witryn było o 41 proc. więcej niż we wrześniu. O 10 proc. wzrosła też liczba niebezpiecznych stron WWW napisanych w języku innym niż angielski. Połowa wszystkich hostów phishingowych była zlokalizowana z Stanach Zjednoczonych. Na kolejnych miejscach tego niechlubnego rankingu uplasowały się: Kanada, Niemcy, Korea Południowa i Rosja.

>> Czytaj także: Phisherzy złowili użytkowników NK.pl

Pełną wersję najnowszego raportu „State of Spam and Phishing” można znaleźć na stronie firmy Symantec.


Źródło: Symantec
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031