Portale randkowe łamią prawa konsumentów

GazetaPrawna.pl 28-02-2011, 16:29

Portale randkowe utrudniają zerwanie umów i tak piszą regulaminy, by wymuszać opłaty. Ponieważ są rejestrowane za granicą, nie podlegają Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jedynym sposobem dochodzenia praw jest skarga do Europejskiego Centrum Konsumenckiego.

Usługi randkowe oferuje w Polsce kilkanaście serwisów i nie brakuje internautów – jest ich minimum 5 mln – chętnych do skorzystania z tych usług i zapłacenia za nie. Bo choć samo założenie konta jest bezpłatne, to by móc odpowiedzieć na wiadomości czy obejrzeć oferty innych, trzeba zapłacić nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie.

Na portalu z poradami prawnymi ForumPrawne.org toczy się burzliwa dyskusja internautów ostrzegających się nawzajem przed takimi opłatami i szukających pomocy w rozwiązywaniu umów. „Wpadłem na głupi pomysł zarejestrowania się na eDarling.pl” – opisuje swój problem użytkownik „Kpiwo”. Kiedy skończył się okres, na który wykupił płatne konto, odkrył, że jest ono automatycznie przedłużane i nadal są pobierane za nie opłaty. „Problem się zaczyna, gdy się chce z tego zrezygnować. Należy wysłać faks do Niemiec. Nie mogę wysłać faksu pod podany numer, bo otrzymuję komunikat o niepoprawnym formacie numeru. Nie wiem, jak go zapisać” – opisuje „Kpiwo”, dodając, że według regulaminu serwisu umowę można zerwać jedynie 14 dni po założeniu konta premium lub 14 dni przed końcem okresu abonamentowego. Do tej pory podobne kłopoty internauci opisali w blisko 300 postach. (...)

Bezradny wobec kłopotów internautów z e-randkami jest UOKiK. Większość skarg dotyczy bowiem serwisów eDarling.pl, B2.pl i C-Date.pl – wszystkie są częściami międzynarodowych sieci i nie podlegają pod polski urząd. Za to, jak dowiedział się „DGP”, pierwsze polskie skargi zaczęły napływać do Europejskiego Centrum Konsumenckiego. Ludzie skarżą się nie tylko na problemy z opłatami, lecz także na metody, jakie są stosowane, by zachęcić do opłacenia wersji premium.

Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. Portale randkowe łamią prawa konsumentów

Sylwia Czubkowska

gazeta prawna


Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Tematy pokrewne:  

tag UOKiKtag serwisy randkowetag prawa konsumentów
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Marzec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031