Porady dentystów na Blipie i Twitterze

09-10-2009, 10:49

Czy w moim wieku mogę wyprostować sobie zęby? Na czym polega leczenie? - wielu pacjentów chciałoby znać odpowiedzi na podobne pytania przed udaniem się do stomatologa. Chce to wykorzystać jeden z katowickich gabinetów dentystycznych, który umożliwił zadanie pytania specjaliście za pomocą serwisów mikroblogowych Blip.pl i Twitter.com.

Profile Katowickiego Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim clinic są dostępne pod adresami www.twitter.com/Dentimclinic oraz  dentimclinic.blip.pl/.

Osoby śledzące te profile będą mogły się dowiedzieć m.in. czym jest znieczulenie komputerowe, jak działa podtlenek azotu lub laser biostymulacyjny. Co chyba ważniejsze, będzie można poradzić się dyżurujących na portalach stomatologów.

Zadane w serwisach pytania znajdą swoją odpowiedź w specjalnym dziale poradnikowym Czytelnia Pacjenta utworzonym na stronie głównej Dentim.pl. O gotowej odpowiedzi Dentim clinic będzie informowało na wszystkich portalach jednocześnie, wysyłając linka. Każda odpowiedź będzie podpisana imieniem i nazwiskiem lekarza jej udzielającego, a także nickiem osoby pytającej.

Specjaliści z Dentim clinic udzielający porad w internecie
fot. - Specjaliści z Dentim clinic udzielający porad w internecie

- Musimy być tam, gdzie nasi pacjenci, a nasi pacjenci w wolnym czasie blipują, ćwierkają na Twitterze, siedzą na Facebook.com, a odpowiedzi na pytania dotyczące swojego zdrowia, metod leczenia zębów często szukają na forach internetowych, znajdując nie zawsze właściwie odpowiedzi, podrzucone najczęściej przez przypadkowe osoby, nieznające tematu - mówi lekarz stomatolog Wojciech Fąferko, właściciel katowickiego Dentim clinic. – Stąd też nasz pomysł na komunikację z ciekawymi leczenia pacjentami przy pomocy portali społecznościowych.

W sumie na profilach Dentim clinic porad udzielać będzie 3 specjalistów – implantolog, ortodonta oraz stomatolog dziecięcy. Grupą ekspertów będzie kierował lek. stom. Wojciech Fąferko, właściciel Dentim clinic.

Fąferko podkreśla, że internetowa komunikacja ma spełniać przede wszystkim funkcję edukacyjną, w żadnym wypadku leczniczą. Mówi, że gabinetowi zależy na mniej formalnych relacjach z pacjentami, bez białego kitla. Pozostaje mieć nadzieję, że w ślad Dentim clinic pójdą inne gabinety dentystyczne i placówki medyczne.


Źródło: Dentim clinic
Tematy pokrewne:  

tag zdrowietag Twittertag lekarzetag dentyścitag Blip
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31