Poradnik dla gapowiczów

23-04-2008, 06:56

Gdzie najczęśćiej zdarzają się kontrole i jak ich uniknąć - na te pytania dostarcza odpowiedzi serwis nagape.pl, przeznaczony głównie dla korzystających z transportu publicznego w Poznaniu.

Cały serwis ma raczej charakter protestu przeciwko bierności polskich miast w walce z korkami. Zdaniem jej twórców włodarze niewiele robią, by komfort podróży tramwajami, autobusami trolejbusami się poprawiał. Jako przykład działań wymierzonych przeciwko korzystającym z miejskiego transportu podają niedawną podwyżkę cen biletów oraz kar w poznańskim MPK.

Nagape.pl koncentruje się na problemie jazdy pojazdami miejskimi bez biletu. Znajdziemy więc na niej charakterystykę kontrolerów, nazywanych pieszczotliwie "kanarami". Przede wszystkim podróżują w grupach 2-3 osobowych, nie posiadają żadnych torb czy siatek. Na szyi zawieszoną mają smycz, a wybrzuszenie pod kurtką sugerować może obecność urządzenia do kontroli biletów elektronicznych.

Większe szanse na kontrolę są w centrum miasta, gdzie krzyżuje się dużo linii lub w węzłach przesiadkowych na jego obrzeżach. Zazwyczaj jest to osoba młoda, nie należy lekceważyć także zespołów mieszanych - kobieta także może być kontrolerem.

Sonda
Czy zdarza Ci się jeździć na gapę pojazdami transportu miejskiego?
  • Tak
  • Nie
  • Nie korzystam z transportu miejskiego
wyniki  komentarze

Strona umożliwia także przejrzenie wszystkich linii obsługiwanych przez MPK Poznań z zaznaczeniem liczby kontroli, jakie miały miejsce na poszczególnych przystankach. Zalogowani użytkownicy mogą dodawać kolejne miejsca, gdzie sprawdzane były bilety.

Jak informuje Gazeta Wyborcza serwis często odwiedzają sami kontrolerzy. Powód? Śledząc doniesienia internautów mogą szybko zmieniać miejsca czy czas kontroli.

Twórcy jednak na każdej stronie ostrzegają: "Pamiętaj! Zanim wsiądziesz do pojazdu komunikacji miejskiej przeczytaj regulamin przewoźnika i zastosuj się do wszystkich jego zasad! Informacje zamieszczone na tej witrynie należy traktować wyłącznie jako ciekawostkę, a nie jako wskazówki umożliwiające uchylanie się od płatności za przejazd."


Źródło: Nagape.pl
Tematy pokrewne:  

tag transporttag Poznańtag bilety
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Styczeń 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031