Poppy - robot open source, który ma pomóc w edukacji - wideo

28-10-2014, 15:28

Tworzenie robotów w ramach zajęć edukacyjnych nie jest całkiem nową ideą, ale potrzebny jest do tego odpowiedni sprzęt. Dobrym przykładem jest Poppy - otwarty robot humanoid, którego każdy może stworzyć i zaprogramować.

W Polsce coraz częściej mówi się o tym, że dzieci należy uczyć programowania. Niektórzy uważają to za szaleństwo, ale w krajach zachodnich te propozycje idą jeszcze dalej. Mówi się o uczeniu elektroniki i robotyki. Nie należy przy tym myśleć, że dziecko ma zdobyć umiejętności inżyniera. Chodzi o to, aby ogólnie zaznajomić dzieci z pewnymi koncepcjami i mechanizmami.

Uczenie robotyki wymaga oczywiście pewnych technologii, ale są już projekty, których celem jest dostarczenie tych technologii. Poppy jest jednym z nich. Jest to nie tylko robot humanoid stworzony w oparciu o otwarte technologie. Jest to właściwie platforma edukacyjna.

robot

Roboty Poppy można wydrukować na drukarce 3D. Oprogramowanie kontrolujące tego robota składa się wygodnych do wykorzystania modułów. Kontrolowanie robota może się odbywać przez interfejs webowy, a więc nie ma konieczności instalowania specyficznego oprogramowania na komputerze.

Poppy jest już kompatybilny z platformą Arduino, która zapewnia mu interfejs z innymi urządzeniami elektronicznymi, takimi jak inteligentne ubrania, oświetlenie, czujniki i instrumenty muzyczne.

Nie istnieje jeden model tego robota. Chodzi o to, aby jego użytkownicy sami go stworzyli. Dzięki specjalnej platformie internetowej twórcy-użytkownicy Poppy'ego będą mogli wymieniać swoje pomysły i rezultaty na otwartych zasadach.

Poniżej dwa filmy prezentujące projekt. Jeden przedstawia ogólne założenia projektu, a na drugim widać składanie robota. 

Poppy humanoid beta Overview from Poppy Project on Vimeo.

Time lapse of Poppy humanoid's assembly from Poppy Project on Vimeo.

Więcej informacji o Poppym możecie znaleźć na stronie www.poppy-project.org.

Podobne projekty

Poppy jest pomysłem europejskim. Powstał za sprawą projektu „Explorers” finansowanego przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych, w ramach którego dr Pierre-Yves Oudeyer przy pomocy robotów badał mechanizmy uczenia się i rozwoju.

Postawiliśmy hipotezę, że ciało jest kluczową zmienną w procesie nabywania przez ludzi umiejętności motorycznych i społecznych. Aby zbadać tę teorię, potrzebowaliśmy platformy pozwalającej na szybkie eksperymenty z nowymi modelami robotów. W ten sposób pojawiła się platforma Poppy - mówił Oudeyer.

Poppy nie jest jedynym projektem, którego celem jest dostarczenie edukacyjnego robota. Dziennik Internautów opisywał już w przeszłości projekt Pi-Bot. Warto też przypomnieć o projekcie littleBits, którego celem jest stworzenie "klocków" do tworzenia różnych urządzeń.


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031