Ponad połowa Polaków korzysta z mediów społecznościowych

21-03-2012, 08:47

54% Polaków korzysta z portali społecznościowych, najpopularniejszymi są Facebook i nk.pl - wynika z badań PMR Research. Z NK częściej niż z Facebooka korzystają internauci po 35 roku życia

W jakim wieku Polacy korzystają z serwisów społecznościowych?
fot. PMR Research - W jakim wieku Polacy korzystają z serwisów społecznościowych?
Aż 54% dorosłych Polaków (powyżej 18 roku życia) deklaruje, że korzysta z mediów społecznościowych, najwięcej wśród respondentów w wieku 18-24 lat - 82%, natomiast spośród osób w wieku 35-64 lat - 47%, zdecydowanie najmniej w wieku powyżej 65 lat - 30%.

Polacy deklarują korzystanie głównie z Facebooka (40%) i nk.pl (37%). Biorąc pod uwagę wiek, odsetek posiadających konta na portalu nk.pl jest raczej stały, zmienia się natomiast odsetek korzystających z Facebooka. Respondenci w wieku 18-24 lat deklarują korzystanie z portali społecznościowych takich, jak Facebook (74%), nk.pl (40%) i Twitter (2%), inny jest rozkład w przypadku badanych z grupy wiekowej 25-34 - z Facebooka korzysta 58%, z nk.pl - 45%, a z Twittera - 4%. Co piąty Polak w wieku 65+ korzysta z Facebooka.

Jak często Polacy korzystają z serwisów społecznościowych?
fot. PMR Research - Jak często Polacy korzystają z serwisów społecznościowych?
Spośród respondentów, którzy zadeklarowali, że korzystają z portali społecznościowych, 58% zagląda na swój ulubiony portal codziennie, wśród badanych w wieku 18-24 lata robi tak aż 74%. Natomiast w kwestii czasu spędzonego na portalu społecznościowym przy jednorazowym zalogowaniu się 28% spośród badanych stwierdziło, że spędza w social media 5-10 minut, 27% pół godziny, a 28% godzinę.

Czytaj też: Dużo znajomych na Facebooku - objaw toksycznego narcyzmu

Czego Polacy szukają na portalach społecznościowych?
fot. PMR Research - Czego Polacy szukają na portalach społecznościowych?
Dlaczego Polacy korzystają z portali społecznościowych? Jak wykazały badania PMR Research, aż 86% respondentów, którzy korzystają z social media, zagląda do nich, by mieć stały kontakt z przyjaciółmi, tylko 13% używa ich, by zawierać nowe znajomości, 8% by grać w gry online, a jedynie 4% korzysta z portali społecznościowych w celach zawodowych. Połowa respondentów w wieku powyżej 65 lat deklaruje, że korzysta z social media w celu odświeżenia starych znajomości, co trzeci badany w wieku 35-64 lat też tak twierdzi. Przy okazji tego pytania możliwe było podanie innych powodów, wśród nich najczęściej pojawiło się poszukiwanie informacji i bycie na bieżąco, a także realizacja celów politycznych.

Jak Polacy korzystają z portali społecznościowych?
fot. PMR Research - Jak Polacy korzystają z portali społecznościowych?
Podczas badania pojawiły się pytania, na które zdecydowana większość odpowiedzi była przecząca, między innymi: 91% spośród korzystających z portali społecznościowych twierdzi, że nie używa ich w celach prywatnych w pracy, 88% twierdzi, że nie jest fanem marki w social media oraz 87% nie loguje się na swoje konta ze smartfonów.

Podsumowując, z badań PMR Research wynika, iż ponad połowa Polaków korzysta z social media, w tym głównie z Facebooka i nk.pl. Jeżeli z nich korzystają, to głównie w celu podtrzymania kontaktu z przyjaciółmi (86%). Zdecydowana większość użytkowników sprawdza swoje konta codzienne (58%). Tylko co dziesiąty dorosły Polak posiadający konto na portalu społecznościowym przyznaje, że zagląda do niego w czasie pracy.


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy