Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Ponad dwa razy więcej zgłoszeń o przypadkach piractwa

07-07-2011, 08:28

Antypiracki spot BSA wyemitowany został ponad 800 razy w głównych stacjach informacyjnych i biznesowych, a obejrzało go ponad 6 milionów widzów. Dzięki temu - jak podaje BSA - zgłoszono ponad dwa razy więcej przypadków piractwa niż w ubiegłym roku.

Sonda
Czy według Ciebie w Polsce zauważalna jest walka z piractwem?
  • tak
  • nie
  • nie mam zdania
wyniki  komentarze

W okresie od końca stycznia do połowy marca antypiracki spot BSA został wyemitowany na antenie TVN24, Polsat News i TV Biznes ponad 500 razy. Łącznie obejrzało go 2.751.851 widzów. W drugim etapie, od połowy maja do połowy czerwca, spot wyemitowano na antenach TVN24, Polsat News oraz TVP INFO prawie 300 razy, a obejrzało go 3.559.773 widzów.

Na potrzeby kampanii uruchomiona została infolinia 801 480 000, na którą można było zgłaszać przypadki piractwa. W pierwszej połowie 2011 r. w stosunku do analogicznego okresu 2010 r. BSA odnotowało ponad dwukrotny wzrost liczby otrzymanych zgłoszeń. W porównaniu do roku 2009 liczba zgłoszeń była blisko czterokrotnie większa.

- Tak znaczący wzrost liczby zawiadomień o przypadkach piractwa komputerowego w polskich firmach niewątpliwie jest rezultatem kampanii telewizyjnej. Wszystkie zgłoszenia są obecnie analizowane. I choć trudno w tej chwili powiedzieć, ile z nich zakończy się podjęciem konkretnych kroków prawnych, to jednak spodziewamy się, że dzięki kampanii telewizyjnej, antypiracki program BSA w Polsce przyczyni się w jakimś stopniu do spadku piractwa w naszym kraju – tłumaczy Bartłomiej Witucki, koordynator i rzecznik BSA w Polsce.

>> Czytaj też: Polska wykreślona z pirackiej listy

- Dzięki udanym działaniom Policji głośno było w tym okresie o firmie z Opola, w której zabezpieczono sprzęt komputerowy oraz konsole zawierające nielegalne kopie programów komputerowych o szacunkowej wartości 50 tys. zł; handlarzu z Ustki, który oferował nielegalne oprogramowanie sprowadzane z Chin i USA o wartości 70 tys. zł; agencji reklamowej z Białegostoku, która korzystała z nielegalnego oprogramowania wartego 200 tys. zł czy wreszcie absolutnego rekordzisty — jednej ze spółek z Tarnowskich Gór, w której zabezpieczone nielegalne oprogramowanie oszacowano na 1,4 mln zł! – wyjaśnia Krzysztof Janiszewski, przewodniczący lokalnego komitetu BSA w Polsce

Kodeks karny stanowi, że uzyskanie programu komputerowego bez zgody uprawnionego w celu odniesienia korzyści majątkowej stanowi przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 5. Na podstawie przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych producent oprogramowania, którego prawa autorskie zostały naruszone, może domagać się od sprawcy naruszenia zapłaty podwójnej wysokości stosownego wynagrodzenia (opłaty licencyjnej), zaś w wypadku gdy naruszenie ma charakter zawiniony – potrójnej wysokości tego wynagrodzenia.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *