Polskie startupy nabierają rozpędu. Biznes zaczyna się po trzydziestce

08-09-2017, 11:25

Według najnowszego raportu Fundacji Startup Poland, który został przedstawiony w trakcie trwania XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju polskie startupy tworzą głównie przedsiębiorcy między trzydziestym, a czterdziestym rokiem życia. Jedna trzecia młodych przedsiębiorców to kobiety, natomiast na własny biznes decyduje się zaledwie co 5. naukowiec.

- Rynek polskich startupów dojrzewa, a po ostatnich badaniach widać, że polscy młodzi przedsiębiorcy są coraz bardziej doświadczeni, bo mają już za sobą pracę w korporacji, czy firmie rodzinnej - mówi Paweł Borys, prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju.

Prezes PFR zaznacza, że w Polsce poprawia się ekosystem startupów. Wprowadzany jest tak zwany plan wicepremiera Morawieckiego, gdzie jest szereg zmian dla poprawy działania biznesu: ułatwienia związane z księgowością, w zakresie podatków czy ubezpieczeń społecznych. PFR Ventures wprowadza natomiast w dużej skali fundusze, które przez następnych pięć do siedmiu lat ułatwią dostęp do finansowania między innymi początkującym firmom.

Julia Krysztofiak-Szopa, prezes Startup Poland zwraca uwagę, że niewiele młodych firm korzysta z zewnętrznego wsparcia finansowego. - Ponad sześćdziesiąt procent startupów w Polsce nigdy nie miało inwestora, nie korzystało z dofinansowania czy dotacji - mówi Julia Krysztofiak-Szopa.

Natomiast innowacyjne polskie przedsiębiorstwa cieszą się dużym zainteresowaniem i przyciągają zagranicznych inwestorów. Z takiego wsparcia korzysta około 20 procent firm.

Młodzi przedsiębiorczy coraz odważniej ze swoimi produktami oraz usługami wchodzą na rynki zagraniczne. Start-upy wpływają także na zmniejszające się bezrobocie - ponad 70 procent młodych firm zatrudnia pracowników. Z badań wynika także, że procent nowych biznesów może pochwalić się regularnymi przychodami.

Raport Polskie Startupy 2017 przedstawia badania wykonane przez fundację Startup Poland przeprowadzone na najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstwach w Polsce z sektora gospodarki cyfrowej. Partnerami raportu są Polski Fundusz Rozwoju i PFR Ventures.

Raport "Polskie Startupy 2017" do pobrania na stronie: http://startuppoland.org/knowledge/

 


Źródło: Centrum Prasowe PAP
To warto przeczytać
Komentarze
comments powered by Disqus
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2018»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2018 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.