Polskie spółki biotechnologiczne atrakcyjnymi celami przejęć

23-01-2019, 23:17

Polskie spółki biotechnologiczne uznane zostały za jedne z najbardziej atrakcyjnych celów przejęć w Europie Środkowej w 2019 roku - wynika z najnowszego badania na inwestorach. Połowa ankietowanych menedżerów zainteresowanych inwestycjami w sektor biotechnologiczny wskazała Polskę jako najbardziej atrakcyjny kraj do przeprowadzenia akwizycji. Na drugim miejscu znalazły się Czechy (44%) a na trzecim ex aequo Austria i Rumunia (38%).

Według raportu Wolf Theiss i Mergermarket, Polska, obok Czech i Austrii, jest też w czołówce krajów wymienionych jako potencjalne miejsce do przejęć firm z sektora dóbr konsumpcyjnych (48%) . Ponadto, 50% ankietowanych uznała Polskę za najlepszy kraj do ekspansji w regionie w branży energetyczno-wydobywczej.

Pomimo atrakcyjności poszczególnych sektorów ogólne postrzeganie polskiego rynku fuzji i przejęć pogorszyło się. Wśród krajów Europy Środkowej, Polska spadła o jedno miejsce na czwartą pozycję. Wyprzedziły ją Węgry, Austria i Czechy. Jak wynika z raportu, inwestorzy doceniają wielkość polskiego rynku i silne fundamenty, ale niepokoi ich rosnący wpływ państwa na gospodarkę, w tym na sektor finansowy i energetyczny, oraz upolitycznienie spółek z udziałem Skarbu Państwa. 

Wpływ na postrzeganie polskiego rynku mają również rosnące wyceny spółek i pogłębiająca się różnica w oczekiwaniach cenowych pomiędzy potencjalnymi inwestorami a sprzedającymi. Ponad połowa (58%) ankietowanych twierdzi, że obecne wyceny spółek w Polsce są zbyt wysokie. Trzy czwarte uważa, że zaostrzająca się konkurencja o cele przejęć będzie największym wyzwaniem. W 2018 roku w Europie Środkowo-Wschodniej ogłoszono 445 transakcji, o 13% mniej niż rok wcześniej, a ich łączna wartość wyniosła 21,3 mld euro, co stanowi spadek o 18% w porównaniu do roku 2017, wynika z danych zebranych przez 

Polska była jednym z trzech krajów oprócz Austrii i Czech, gdzie w ubiegłym roku zawarto najwięcej transakcji. Największe ogłoszone przejęcia to nabycie Euro Bank przez Bank Millennium, zakup podstawowej działalności Raiffeisen Bank Polska przez BGŻ BNP Paribas oraz zakup pakietu akcji notowanej na GPW spółki hotelarskiej Orbis przez jej większościowego akcjonariusza, francuską Grupę Accor. 

Coroczny raport Wolf Theiss/Mergermarket został opracowany w oparciu o badanie opinii przeprowadzone wśród 150 menedżerów, którzy byli zaangażowani w co najmniej jedną transakcję przejęcia w regionie w ciągu ostatnich 12 miesięcy albo rozważali jej przeprowadzenie w ciągu najbliższych dwóch lat. Połowa ankietowanych pracuje w spółkach z Europy Środkowo-Wschodniej, a jedna trzecia zatrudniona jest w funduszach private equity. 

Źródło: Wolf Theiss


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031