Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Polskie przepisy i rozwiązania z zakresu telemedycyny

23-05-2018, 19:38

W Polsce dostępna jest wystarczająca liczba aparatów diagnostycznych. Z dostępnych badań wynika, że możliwości pracy urządzeń są dużo większe niż faktyczne ich wykorzystanie. Przyczyną tej sytuacji są przede wszystkim obowiązujące przepisy, które nakładają na lekarzy obowiązek bezpośredniego nadzoru nad przebiegiem badania w placówce.

Forum Zdrowia Publicznego Związku Przedsiębiorców i Pracodawców opowiedziało się za stworzeniem w polskich przepisach ram dla stosowania rozwiązań z zakresu telemedycyny, w tym teleradiologii. Wprowadzenie teleradiologii do polskiego systemu opieki zdrowotnej umożliwi pacjentom wykonywanie specjalistycznych badań pod zdalnym nadzorem lekarza, do którego w warunkach tradycyjnych nie mieliby możliwość dotarcia. To z kolei przełoży się pozytywnie na liczbę wykonywanych badań.

Podstawowe warunki udzielania świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej opisuje rozporządzenie Ministra Zdrowia z 6 listopada 2013 roku. Niestety, w akcie w odniesieniu do świadczeń tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego, nie ma mowy o teleradiologii. Forum Zdrowia Publicznego ZPP postuluje, by warunki realizacji świadczeń w zakresie personelu uzupełnić – dla lekarza specjalisty, pełniącego nadzór radiologiczny nad badaniem, alternatywą powinna być możliwość zdalnego pełnienia nadzoru nad badaniami.

Jednocześnie, zmiany wymaga ustawa z 29 listopada 2000 roku Prawo atomowe, która nie opisuje wprost teleradiologii i nadzoru radiologicznego. Forum Zdrowia Publicznego postuluje, by wprowadzić do ustawy delegację dla Ministra Zdrowia do określenia w drodze rozporządzenia wymagań i szczegółowych zasad realizacji systemu nadzoru nad pacjentem w rentgenodiagnostyce w tym w szczególności rozdzielenia zdalnego nadzoru radiologicznego od bezpośredniego nadzoru nad pacjentem.

Zmian wymaga także rozporządzenie Ministra Zdrowia z 18 lutego 2011 roku w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej. Forum Zdrowia Publicznego przy ZPP apeluje o rozszerzenie definicji teleradiologii, a także o określenie minimalnych warunków organizacyjnych podczas realizacji świadczenia w formie zdalnej. W opinii ekspertów Forum Zdrowia Publicznego, należałoby dodać również definicję nadzoru radiologicznego, który mógłby być świadczony zarówno osobiście, jak i zdalnie. Konieczne byłoby też uwzględnienie możliwości zdalnego dokonania opisu badania.

Źródło: ZPP


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca

              *