Polski rynek gier będzie warty miliard

15-04-2008, 12:35

Wartość polskiego rynku gier może w przyszłym roku przekroczyć miliard złotych. Szybki wzrost to zasługa upowszechniania się komputerów i spadających cen – czytamy w raporcie Money.pl.

W Polsce właściwie nie ma firm analitycznych, które prowadziłyby profesjonalne badania rynku gier. Stąd pewne rozbieżności w ocenach co do wartości i wzrostu na tym rynku. Według firmy CD Projekt jest on wart obecnie ponad 700 mln złotych, a wzrost będzie wynoscił 20% rocznie. Oznacza to, że w przyszłym roku jego wartość może przekroczyć miliard złotych.

Nieco inne dane podaje firma Nicolas Games. Według niej wartość sektora gier komputerowych w naszym kraju wyniosła ok. 500 mln zł, zaś wzrost 12%.

W raporcie Money.pl czytamy, że optymistyczne prognozy CD Projekt wydają się realne, jeśli weźmiemy pod uwagę obroty firm. CD Projekt (największa polska firma w branży) odnotował w ubiegłym roku wzrost o 60%. Firma City Interactive o ponad 100%!

Sonda
Jakie gry lubisz najbardziej
  • FPS
  • RPG
  • MMORPG
  • sportowe
  • casual (tetrisy, minigierki itp.)
  • logiczne
  • symulacje
  • gry to strata czasu
wyniki  komentarze

Mimo to nie należy oczekiwać, że na rynku pojawią się nowi gracze. Polski rynek już dawno podzieliły pomiędzy siebie trzy firmy: Cenega (z kapitałem rosyjskim), amerykański Electronic Arts oraz rodzimy CD Projekt.

Trydny rynek

Poza tym rynek gier komputerowych jest trudny. Cytowany przez Money.pl Piotr Nielubowicz z CD Projekt podkreśla, że bez wieloletniej znajomości rynku trudno ocenić, czy produkcja stanie hitem. Udzielające kredytów instytucje finansowe nie będą w stanie takich ocen przeprowadzić. O fundusze trzeba więc starać się u zagranicznych producentów, a ci zwykle żądają w zamian pełni praw autorskich.

Najdroższa dotychczas polska produkcja – Wiedźmin – nie przyniosła jeszcze zysków, a kosztowała 24 mln zł. Jej twórcy podkreślają jednak, że bardziej chodziło o nauczenie się promocji i produkcji gry, niż o zarobek.

Trzeba też dodać, że branża gier komputerowych coraz bardziej przypomina filmową. Coraz większe są budżety produkcji i coraz częściej trzeba płacić gwiazdom za udział (podkładanie głosu). Zyski jakie przynoszą gry są już porównywalne z zyskami z produkcji filmu.

Gra co piąty Polak

W raporcie Money.pl czytamy ponadto, że liczba graczy w Polsce szacowana jest na prawie 7 milionów. Oznacza to, że gra niemalże co piąty Polak.

Prawie co drugi polski gracz to osoba w wieku od 25 do 50 lat. Nierzadko zamożna. W grupie zarabiającej do 3 tys. zł co druga osoba przyznaje, że gra w gry komputerowe. Co jednak ciekawe, tylko 3% osób zarabiających powyższej 5 tys. zł to gracze.

Więcej na ten temat w raporcie Money.pl: Polski rynek gier - gra co piąty z nas


Następny artykuł » zamknij

Źródło: Money.pl
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Styczeń 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031