Polski robot kosmiczny doceniony

08-06-2009, 13:41

Polski robot kosmiczny Skarabeusz zajął 6. miejsce w konkursie University Rover Challenge 2009. Był to jedyny reprezentant Europy na tej międzynarodowej imprezie. Robot niestety nie brał udziału w całym konkursie, ale solidność jego konstrukcji oceniono wysoko.

Konkurs odbywał się na pustyni w amerykańskim stanie Utah, gdzie grupa młodych konstruktorów z Mars Society Polska i Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej rywalizowała z amerykańskimi i kanadyjskimi drużynami w kosmicznych konkurencjach.

W dniu ogłoszenia wyników Skarabeusz znalazł się na 6. miejscu. Taki rezultat był efektem dostarczenia robota dopiero podczas drugiego dnia konkursu, mimo odpowiednio wcześniejszego nadania przesyłki z Polski. Z tego względu łazik wziął udział tylko w jednej konkurencji, a nie w czterech. W tej jednej zdobył 65 punktów. Dla porównania - drużyny zwycięskie zebrały ok. 140 punktów w czterech konkurencjach.

Skarabeusz to zdalnie sterowany robot marsjański, wyposażony w kamerę i chwytak zamontowany na długim ramieniu. Zbudowany został przez Studenckie Koło Astronautyczne Politechniki Warszawskiej wraz ze Stowarzyszeniem Mars Society Polska, przy współpracy z instytucjami i firmami takimi, jak PIAP oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Więcej informacji o tym urządzeniu można znaleźć na stronie: www.skarabeusz.edu.pl. 

Wartość oraz bardzo dobre przygotowanie polskiego łazika i zespołu pokazała konkurencja poszukiwania organizmów ekstremofilnych (zbadanie terenu pod kątem możliwości występowania życia). Polscy studenci zdobyli jedną z najwyższych punktacji w tej konkurencji.

Ekipa pracująca nad Skarabeuszem
fot. - Ekipa pracująca nad Skarabeuszem

- Pomimo trudności i obcego terenu nasz zespół był w stanie podjąć równorzędną rywalizację z drużynami amerykańskimi, za którymi stało nie tylko doświadczenie z poprzednich edycji konkursu, ale całe zaplecze akademicko-przemysłowe, mające na swoim koncie wiele udanych misji kosmicznych. Okazało się, że (...) możemy zaoferować nowatorskie rozwiązania, jak chociażby kwestia uniknięcia kłopotów z komputerami pokładowymi. Ponadto nawiązaliśmy doskonałe kontakty w branży – podsumował Mateusz Józefowicz, prezes Mars Society Polska.

Na koniec z nutą rozczarowania trzeba dodać, że trwa ustalanie, kto dokładnie jest odpowiedzialny za uniemożliwienie konstruktorom z SKA i Mars Society pokazania na arenie międzynarodowej wszystkich możliwości Skarabeusza.


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930