Polski łazik marsjański na podium!

10-06-2010, 08:02

Robot marsjański Magma skonstruowany przez polskich studentów zajął 3 miejsce w konkursie University Rover Challenge. To naprawdę duży sukces. Do konkursu zgłoszono 12 łazików, ale wstępną kwalifikację przeszło tylko 7 z nich.

Magma na pustyni w Utah
fot. - Magma na pustyni w Utah

Konkurs University Rover Challenge już od czterech lat wzbudza duże zainteresowanie studentów oraz pasjonatów astronomii na całym świecie. Zmagania młodych konstruktorów bacznie obserwuje NASA. W konkursie startują łaziki marsjańskie, które muszą wykonać skomplikowane zadania podczas symulowanych misji na Czerwonej Planecie. Za scenerię służy pustynia Utah wraz z bazą marsjańską.

Polski łazik Magma był jedynym reprezentantem Europy i po zaciekłej walce pokonał rywali ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Do walki stanęło 12 łazików wykonanych przez studentów z różnych krajów świata. Pierwszym wyzwaniem czekającym na drużyny była oficjalna kwalifikacja robotów, podczas której sędziowie sprawdzali wagę, jakość materiałów i wykonanie łazików. Oceny były surowe, bowiem do konkursowych zadań dopuszczono tylko 7 z 12 łazików. Magma okazała się najlżejsza w swojej stawce, ważąc jedyne 35 kg!

Polska ekipa na tle bazy marsjańskiej
fot. - Polska ekipa na tle bazy marsjańskiej

W kolejnych dniach zawodów drużyny miały do wykonania 4 skomplikowane zadania: rozpoznanie terenu, dostarczenie pakietu medycznego rannemu astronaucie, zdalne serwisowanie urządzeń oraz poszukiwanie śladów życia.

Punktacja była przyznawana nie tylko za wykonanie zadania na czas, ale także za wykorzystane rozwiązania, pomysły i technikę. Dodatkową trudnością były ekstremalne warunki – wyboisty teren i piaszczysta gleba, w której wiele łazików utknęło, a także bardzo wysoka temperatura, która zakłócała często pracę urządzeń. Dlatego też niektórym ekipom nie udało się ukończyć poszczególnych zadań.

>>> Czytaj: Polskie oprogramowanie do badania Marsa trafi do NASA

Magma jest robotem zdalnie sterowanym, wyposażonym w kamerę korzystającą ze słynnego algorytmu RODM autorstwa polskiego matematyka Jana Kotlarza. Jego konstrukcja jest w pełni nowatorska. Podobno Magma zachwyciła jury szczególnie w ostatniej konkurencji, polegającej na szukaniu śladów życia. Łazik musiał pobrać próbkę gleby o odpowiedniej wadze i dostarczyć ją do bazy, gdzie miała zostać przebadana.

Zwycięskie łaziki
fot. - Zwycięskie łaziki

- Bardzo się cieszymy z naszego sukcesu i dziękujemy wszystkim za wsparcie – mówi Wojciech Głażewski, jeden z konstruktorów Magmy. - Cieszy nas również, że mogliśmy wziąć udział w tych zawodach i zmierzyć się z drużynami z innych krajów. Szczególnie ciekawa była rywalizacja ze zwycięską drużyną, która otrzymała wsparcie samego NASA. To było wyzwanie!

Młodzi naukowcy zapowiadają udział w zawodach już za rok. Warto dodać, że inny polski łazik marsjański - Skarabeusz - startował w tych samych zawodach rok wcześniej. Z powodu problemów organizacyjnych wziął udział tylko w jednej z czterech konkurencji, zdobywając jednak bardzo wysoką liczbę punktów.


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031