Polska Wikipedia na DVD

26-04-2007, 11:36

Wikipedia została już wydana na płycie CD w języku angielskim, a za jakiś czas ukaże się również wersja polska na krążku DVD. Wydanie Polskie zostanie przygotowane przez wybranych Wikipedystów, których opłaci wydawnictwo Helion. Wikipedia na DVD przyda się tym użytkownikom komputerów, którzy nie mają łącza z internetem.

W polskiej Wikipedii na DVD znajdą się artykuły z dnia 4 czerwca 2006. W bazie nie znajdą się te hasła, które 4 czerwca 2006 były podejrzewane o naruszenie praw autorskich lub były przeznaczone do szybkiego usunięcia. Nie będzie haseł z tzw. przestrzeni meta i zapisów dyskusji, a grafiki zostaną pomniejszone w celu zwiększenia dostępnego miejsca na płycie DVD.

Oprócz artykułów na płycie znajdzie się oprogramowanie, które po zainstalowaniu na komputerze użytkownika, będzie umożliwiało wyszukiwanie artykułów. Same teksty będą wyświetlane w przeglądarce internetowej.

Komercyjnie, ale zgodnie z misją


Choć Wikipedia na DVD jest przedsięwzięciem komercyjnym i firma Helion ma zamiar na niej zarobić, to twórcy Wikipedii zaznaczają, że przedsięwzięcie jest zgodne z misją wolnej encyklopedii. Płyta zostanie wydana w sposób zgodny z licencją GNU FDL, a część zysków trafi do Fundacji Wikimedia i Stowarzyszenia Wikimedia Polska wspierając przedsięwzięcia tych instytucji.

Na wydawcę płyty została wybrana firma Helion, ponieważ jako jedyna zgodziła się na warunki stawiane przez społeczność Wikipedii. Warunki te obejmowały minimum 3 miesiące czasu na przygotowanie płyty, częściowe opłacenie pracy Wikipedystów, akceptację warunków użyczenia logo i nazwy Wikipedii oraz akceptację koncepcji wydania płyty w sposób w pełni zgodny z licencją GNU FDL.

Prace redakcyjne nad projektem zostały już zakończone. Teraz pozostaje tylko czekać na projekt okładki i wytłoczenie płyty.

W przeszłości Wikipedia została już wydana razem z czasopismem Enter SPECIAL Wiedza z Sieci w sierpniu 2005. Wydanie to było jednak nielegalne. Miało poważne braki (np. nie informowało o autorach) i nikt nie skonsultował się w jego sprawie z Fundacją Wikimedia.

Następny artykuł » zamknij

Koniec Magazynu ENTER

Źródło: pl.wikimedia.org
  
znajdź w serwisie

RSS  


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Marzec 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031