Polska chce przystąpić do wzmocnionej współpracy ws. patentów

Forsal.pl 09-12-2010, 13:48

Polska będzie uczestniczyć we wzmocnionej współpracy grupy państw UE ws. patentów, która ma powstać w piątek, by przełamać opór Włoch i Hiszpanii wobec tłumaczeń patentów - powiedział w czwartek polski dyplomata. Uzasadniał, że to korzystne dla polskiego biznesu.

"Będziemy częścią tej wzmocnionej współpracy. To przykład naszego pragmatycznego podejścia. Unijny patent to rozwiązanie potrzebne dla biznesu" - powiedział pragnący zachować anonimowość dyplomata.

Polska, choć nigdy nie była specjalnym entuzjastą instrumentu wzmocnionej współpracy grupy państw, uznała, że skoro i tak ona powstanie, to najgorzej byłoby pozostać poza nią. W czwartek komisarz ds. rynku wewnętrznego Michel Barnier ogłosił, że o wzmocnioną współpracę poprosiło w liście dziesięć krajów: Niemcy, Francja, Dania, Estonia, Finlandia, Litwa, Luksemburg, Holandia, Słowenia i Szwecja. Wnioskodawców mocno popiera Belgia, ale ze względu na sprawowanie unijnej prezydencji nie dołączyła do sygnatariuszy, by zachować neutralną pozycję.

>>> Czytaj: Unijny patent tańszy, ale nie dla polskich firm

Dyplomata dodał, że Polska chce przystąpić do tego rozwiązania, bowiem wśród języków, na które będzie tłumaczony patent, ma być angielski. Zabiegali o to polscy przedsiębiorcy, którzy chcą mieć zapewniony łatwy dostęp do zagranicznych wynalazków. Jego zdaniem wzmocniona współpraca będzie miała pozytywny wpływ na rynek wewnętrzny UE. W ten sposób odniósł się do zastrzeżeń Włoch, że inicjatywa jest sprzeczna z Traktatem UE, bowiem prowadzi do podziałów na wspólnym unijnym rynku.

Więcej na ten temat w Forsal.pl: Polska chce przystąpić do wzmocnionej współpracy ws. patentów

PAP

Forsal.pl


Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy