Polska awansowała o 7 miejsc w rankingu państw-spamerów

27-05-2012, 12:59

W kwietniu z Polski pochodziło 2,1% globalnego spamu, co oznacza skok z 18 na 11 miejsce w rankingu najmocniej spamujących krajów, który co miesiąc przygotowuje Kaspersky Lab.

Kraje, z których pochodzi najwięcej spamu, kwiecień 2012 r.
fot. Kaspersky Lab - Kraje, z których pochodzi najwięcej spamu, kwiecień 2012 r.
Odsetek spamu w ruchu e-mail zwiększył się o 2,2% w porównaniu do poprzedniego miesiąca i wynosił średnio 77,2%. Odnotowano również kilka dużych zmian w geograficznym rozkładzie źródeł niechcianych wiadomości. Najistotniejszą z nich był wzrost ilości spamu ze Stanów Zjednoczonych, które awansowały o 18 pozycji, zapewniając sobie 2 miejsce w rankingu. Zwiększyła się również ilość spamu pochodzącego z Chin - o 5 punktów procentowych - w wyniku czego państwo to wskoczyło na 5 miejsce. Z kolei odsetek niechcianych wiadomości rozsyłanych z Indonezji zmniejszył się o 5,2 punktu procentowego, co sprawiło, że kraj ten odnotował spadek o 10 miejsc i ostatecznie uplasowało się na 12 miejscu.

Czytaj także: Zamknięcie botnetu pokrzyżowało plany spamerów

W kwietniu analitycy z Kaspersky Lab wykryli spam, który na pierwszy rzut oka wyglądał na zwykłą szkodliwą wysyłkę przypominającą oficjalne powiadomienie od Facebooka. E-mail, pochodzący rzekomo z tego portalu społecznościowego, udawał prośbę o przyjęcie zaproszenia do grona znajomych. Zawarte w nim odsyłacze prowadziły jednak użytkownika do zainfekowanych stron na Wikipedii i Amazonie.

W ruchu spamowym pojawiły się również wiadomości phishingowe żerujące na osobach czekających na premierę gry Diablo III. Nadawcy takich wiadomości obiecywali użytkownikom możliwość zagrania w wersję beta Diablo III przez określony czas. W tym celu musieli oni jednak podać swoje dane dotyczące konta w serwisie battle.net (gdzie przechowywane są informacje związane z kontem na platformie producenta Diablo III - firmy Blizzard). Naturalnie, odsyłacz w wiadomości e-mail nie prowadził do wskazywanej strony, ale do strony phishingowej.

W kwietniu do akcji ponownie wkroczył spam polityczny, którego ofiarami byli głównie czytelnicy ze Stanów Zjednoczonych i Francji. Co ciekawe, nazwisko Baracka Obamy wykorzystywano nie tylko w mailach politycznych „obnażających kierunek jego polityki” lub zawierających zarzut, że prezydent Stanów Zjednoczonych „boi się przegrać w nadchodzących wyborach”, ale również w wiadomościach reklamujących cały wachlarz tradycyjnych produktów spamerów, w tym Viagrę.

Czytaj także: Indie największym źródłem spamu

Pełna wersja raportu „Spam w kwietniu 2012 r.” znajduje się w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab.


Źródło: Kaspersky Lab
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031