Polkomtel: Kontrola UOKIK to wymuszanie współpracy

04-12-2009, 08:19

Kontrolę w siedzibach 5 firm wszczął Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Uważa on, że operatorzy mogli wejść w zmowę, aby wymusić obniżki cen na operatorze telewizji mobilnej INFO-TV-FM. Przeciw kontroli ostro zaprotestował Polkomtel. Jego przedstawiciele uważają, że Urząd przekroczył swoje kompetencje, chcąc wymusić współpracę operatorów komórkowych z INFO-TV-FM.

Telewizja mobilna szykuje się do wejścia na polski rynek, w Warszawie trwają już testy, ale operatorzy telefonii komórkowej nie kwapią się do sprzedawania jej. Tutaj warto przypomnieć, że w marciu br. na dostawcę telewizji mobilnej została wybrana firma INFO-TV-FM. Wygrała ona konkurs, w którym brała udział jeszcze inna firma - Mobile TV Sp. z o.o. - powołana przez czterech największych polskich operatorów telefonii komórkowej.

>>> Czytaj: Wiemy, kto dostarczy telewizję mobilną

Operatorzy komórkowi byli więc zainteresowani telewizją mobilną, ale nie są zainteresowani współpracą z INFO-TV-FM. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów dopatrzył się w tym zmowy. Uznał, że operatorzy, odmawiając współpracy, chcą wymóc na INFO-TV-FM obniżkę cen.

Jak podaje Gazeta Prawna za PAP, UOKiK wszczął kontrolę w trzech spółkach telefonii komórkowej: Polkomtel, PTC, P4 oraz w dwóch przedsiębiorstwach działających na rynku telewizji mobilnej: Info-TV-FM oraz NFI Magna Polonia.

Przeszukanie siedzib firm to rzadko stosowany przez Urząd środek. Wymaga on zgody Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Przeszukanie ma służyć zdobyciu dowodów na istnienie ewentualnego kartelu (źródło: GP za PAP, UOKiK kontroluje 5 firm ws. telewizji mobilnej).

Próba wymuszania współpracy?

W tej sytuacji najostrzej zareagował Polkomtel, operator sieci Plus. Zarząd firmy wydał oświadczenie, w którym czytamy: "Polkomtel S.A. nie był stroną jakiejkolwiek zmowy mającej na celu ograniczenie konkurencji w jakimkolwiek obszarze, w którym prowadzi swoją działalność".

Ponadto przedstawiciele Polkomtela wyrazili przekonanie, że zastosowane przez Urząd środki stanowią próbę wymuszenia współpracy z podmiotem komercyjnym domagającym się szczególnego sposobu traktowania. W ocenie zarządu Polkomtela sytuacja taka stanowi naruszenie prawa.

W oświadczeniu czytamy też:

...akcja UOKIK jest skutkiem decyzji UKE, dotyczącej wyboru operatora telewizji mobilnej niezdolnego do podjęcia działalności zgodnie z uzyskaną koncesją. W tej sytuacji chcąc wejść na rynek domaga się on subsydiowania swojej działalności (…) Zarząd Polkomtel S.A. wyraża też stanowczy prostest przeciwko sytuacji, w której przedstawiciel UOKiK wyraził przekonanie, iż "istnieje niedozwolone porozumienie" zanim czynności kontrolne zostały przeprowadzone (…) Zarząd Polkomtel S.A. podejmie działania prawne mające na celu ochronę interesów spółki (…) oraz rozważa powiadomienie Prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa.

Mniej ostro na kontrolę zareagował P4, ale z tłumaczeń jego przedstawicieli również wynika, że współpraca z INFO-TV-FM jest po prostu nieopłacalna. Rzecznik operatora Marcin Gruszka napisał na swoim blogu, że P4 nie uczestniczyło i nie uczestniczy w żadnej niedozwolonym porozumieniu mającym na celu blokowanie rozwoju mobilnej TV na polskim rynku.

- Nasze 850 sklepów stoi otworem dla każdego, kto chce sprzedawać tego typu usługi. Sprzedajemy z powodzeniem usługi innych dostawców, możemy również sprzedawać telewizję mobilną. Z uwagi na perspektywy biznesowe (zdecydowanie gorsze niż rok temu naszym zdaniem) nie jesteśmy jednak zainteresowani inną formą sprzedaży tego typu usług – podsumował Gruszka.


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031