Polityka dot. widma radiowego w Parlamencie Europejskim?

06-04-2011, 13:48

Częstotliwości radiowe można oddać dostawcom telewizji lub operatorom, ale można je także przeznaczyć na rozwój otwartych, lokalnych sieci. Nad problemem tym będzie się niebawem zastanawiać komisja Parlamentu Europejskiego prowadząca prace nad decyzją w sprawie utworzenia pierwszego programu dotyczącego polityki w zakresie widma radiowego.

Program dotyczący polityki w zakresie widma radiowego został zaproponowany kilka miesięcy temu. Jest to jedna z tych wielu unijnych, pozornie nieistotnych i nudnych inicjatyw, która jednak może mieć daleko idące konsekwencje. Chodzi przecież o przyjęcie zasad, które mają określać, w jaki sposób dysponować częstotliwościami radiowymi w Unii.

Obserwująca unijne inicjatywy grupa La Quadrature du Net zauważa, że do polityki dotyczącej częstotliwości można podejść na trzy sposoby. Można zaoferować te częstotliwości określonym nadawcom, co sprawi, że będzie nimi dysponowała mała grupa podmiotów. Można też przekazać je operatorom telekomunikacyjnym, którzy jednak wykorzystają je po swojemu, tzn. będą mogli ograniczać dostęp do niektórych usług (europejska debata na temat neutralności sieci ciągle trwa).

>>> Czytaj: Cyfrowy Polsat testuje internet LTE. Cel - 100 Mbps

Trzecią opcją jest pozostawienie częstotliwości do wykorzystania ich bez licencji przez zdecentralizowane sieci bezprzewodowe, które mogą stworzyć otwarty, bezprzewodowy internet. Możliwe byłoby tworzenie nowej generacji sieci Wi-Fi, które usprawniłyby dostęp do internetu w określonych społecznościach miejskich i wiejskich, jednocześnie wprowadzając innowacje na polu komunikacji mobilnej (zob. LQDN, Voting For a Free and Open Wireless Internet).

Oczywiście wszystko w rękach unijnych polityków. Komisja PE odpowiedzialna za badania i rozwój (ITRE) zajmie się polityką w zakresie widma radiowego na początku przyszłego tygodnia.

W serwisie EUR-Lex można się zapoznać z proponowaną decyzją PE i Rady. Na stronie Parlamentu Europejskiego jest też dokument PDF w języku polskim z częścią proponowanych poprawek (zob. PROJEKT SPRAWOZDANIA).

LQDN przygotowała przegląd zgłoszonych poprawek (w jęz. angielskim). Co najmniej tuzin z nich wygląda obiecująco - jest szansa na to, że rozwiązania korzystne dla neutralnego internetu mobilnego uzyskają poparcie komisji ITRE. Trzeba jednak zaznaczyć, że unijne propozycje wymagają głębszej analizy i nie brakuje w nich również takich poprawek, które faworyzują określone podmioty lub technologie.

>>> Czytaj: Dzień Przeciwko Cyber-cenzurze. Napiszesz do europosła?


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Listopad 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930