Policja nagrodzona za nalot na studentów

18-12-2008, 17:15

Złote Blachy, odznaki dla jednostek, "które w szczególny sposób wyróżniły się skuteczną walką z piractwem filmowym, komputerowym i muzycznym", zostały wręczone. Nagrody ufundowane przez Koalicję Antypiracką przyznano m.in. za przerwanie działalności międzynarodowego kanału dystrybucji pirackich nośników z Chin oraz nalot na studentów Politechniki Gdańskiej.

Uroczystość rozdania
fot. Policja - Uroczystość rozdania
Policjanci z Białegostoku otrzymali wyróżnienie za "profesjonalizm i wzorcowe prowadzenie postępowań". Funkcjonariusze z białostockiej KWP ujawnili i przerwali działalność międzynarodowego kanału dystrybucji nielegalnych nośników z Chin. W sumie zabezpieczono ok. 5000 płyt CD i DVD.

KWP w Gdańsku zyskała nagrodę za "konsekwentne i profesjonalne działania przeciwko przestępczości intelektualnej na terenie województwa pomorskiego". Policjanci z Gdańska doprowadzili do zamknięcia serwisu internetowego nielegalnie rozpowszechniającego filmy. Dostęp do plików można było uzyskać po wysłaniu SMS-a z telefonu komórkowego.

Ponadto funkcjonariusze zlikwidowali kopiarnię płyt. W trakcie postępowania zabezpieczono około 1050 szt. płyt CD i DVD oraz dyski twarde o łącznej pojemności około 3,5 TB. Gdańscy policjanci są również odpowiedzialni za przeprowadzenie nalotów na akademiki Politechniki Gdańskiej.

Uroczystość rozdania
fot. - Uroczystość rozdania
Funkcjonariusze komendy rejonowej Policji Warszawa III zyskali uznanie za "rzetelną codzienną pracę operacyjną i doskonałą organizację działań w ramach prowadzonych czynności przeciwko przestępczości intelektualnej". Policjanci m.in. sprawdzili oprogramowanie w jednej z firm. W trakcie przeszukania ujawniono 26 komputerów i 5 dysków twardych, na których zainstalowano oprogramowanie bez zgody właściciela praw autorskich i praw pokrewnych.

Natomiast Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie została doceniona za "zasługi związane z działalnością Grupy Cyberprzestępczość". Przedstawiciele WSP uruchomili platformę e-learning z materiałami dla policjantów zajmujących się zwalczaniem przestępczości komputerowej. Brali też udział przy opracowywaniu "Metodyki pracy Policji w ujawnianiu i zwalczaniu piractwa intelektualnego w Internecie".

W trakcie uroczystości rozdania nagród Jarosław Kierczuk, przewodniczący Komitetu Lokalnego BSA owiedział: "Cieszy nas wzrost kompetencji policjantów i ich skuteczna walka z dynamicznie rozwijającą się przestępczością internetową i komputerową".

Sonda
Czy uważasz, że policja powinna otrzymywać nagrody za walkę z piractwem?
  • Tak
  • Nie
  • Nie mam zdania
wyniki  komentarze

Uroczystość rozdania
fot. Policja - Uroczystość rozdania
"Złote Blachy" odbyły się po raz 11. W zeszłym roku odznaki zostały przyznane m.in. za zamknięcie serwisu napisy.org oraz nalot na terenie kilku akademików Politechniki Wrocławskiej.

To nie jedyne nagrody, jakie Koalicja Antypiracka przyznaje Policji za walkę z piractwem. W lipcu bieżącego roku po dwa notebooki otrzymały Komendy Wojewódzkie Policji w Katowicach i Wrocławiu, a notebook i kamera trafiły do Komendy Rejonowej na warszawskim Żoliborzu.

Koalicja Antypiracka powstała w październiku 1998 roku z inicjatywy trzech organizacji: Związku Producentów Audio Video (ZPAV) reprezentującego producentów fonograficznych, Fundacji Ochrony Własności Audiowizualnej (FOTA) zajmującej się ochroną praw twórców filmowych i Business Software Alliance (BSA) – organizacji zrzeszającej twórców oprogramowania komputerowego.


Następny artykuł » zamknij

Router ADSL w "n" od TrendNet

Źródło: Policja, Koalicja Antypiracka, Dziennik Internautów
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy