Policja: "kompletowała domową płytotekę"

05-12-2008, 21:03

Prawie 30 mieszkań zostało przeszukanych na Lubelszczyźnie. W województwie opolskim na zabezpieczonym sprzęcie znajdowało się oprogramowanie warte ok. 65 000 zł, zaś w Sędziszowie zatrzymano kobietę "kompletująca domową płytotekę". To finał bieżących działań, o których dziś poinformowała Policja.

Lubelskie: piracki program wart 2000 zł

Na terenie 13 powiatów w województwie lubelskim oddział policjantów zapukał do prawie 30 mieszkań. Ich celem była rewizja pod kątem pirackiego oprogramowania. Policjanci zabezpieczyli 15 komputerów stacjonarnych, 1 laptop oraz 170 płyt CD i DVD. Na każdym z komputerów były zainstalowane nielegalne kopie aplikacji.

Według danych Policji, mieszkańcy Lubelszczyzny oprogramowanie kupili za pośrednictwem aukcji internetowych. Rynkową wartość jednej kopii programu policyjni biegli oszacowali na ok. 2000 zł (sprzedawano go za kilkadziesiąt złotych). Policja twierdzi, że oprogramowanie było używane do celów prywatnych i komercyjnych.

Sprawa jest rozwojowa, w związku z powyższym policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań

Opolskie: oprogramowanie warte ok. 65 000 zł

Sprzęt zabezpieczony przez policję w ramach akcji
fot. Policja - Sprzęt zabezpieczony przez policję w ramach akcji
W trakcie działań prowadzonych w ramach akcji "PIRAT" policjanci przeszukali prywatne mieszkania w Wołczynie i Kluczborku oraz komis elektroniczny w Kluczborku. Zabezpieczono 4 dyski twarde, 1 pendrive oraz 81 płyt CD i DVD. Według szacunków funkcjonariuszy oprogramowanie znajdujące się na zatrzymanym sprzęcie jest warte ok. 65 000 zł.

Sędziszów: 20-latka "kompletowała domową płytotekę"

Sprzęt zabezpieczony przez policję w ramach akcji
fot. Policja - Sprzęt zabezpieczony przez policję w ramach akcji
20-letnia mieszkanka Sędziszowa została zatrzymana do wyjaśnienia pod zarzutem posiadania nielegalnych kopii programów komputerowych, gier, muzyki oraz filmów. Akcję przeprowadzili Jędrzejowscy funkcjonariusze z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą wspólnie z policjantami z Sędziszowa.

Kobieta od dłuższego czasu była obserwowana przez policję. W czasie działań zabezpieczono komputer oraz 27 płyt CD i DVD. Zatrzymana tłumaczyła, że "kompletowała domową płytotekę".

Sprzęt, nośniki etc. zabezpieczone podczas wszystkich akcji policji zostały przekazane do ekspertyzy biegłym z zakresu informatyki. W przypadku, gdy ci potwierdzą podejrzenia policji odnośnie oprogramowania, właścicielom zabezpieczonego sprzętu mogą zostać postawione zarzuty nielegalnego kopiowania, powielania i/lub rozpowszechniania oprogramowania. Grozi za to kara do 5 lat więzienia.


Następny artykuł » zamknij

AutoMapa certyfikuje HTC

Źródło: Policja.pl
Tematy pokrewne:  

tag policjatag piractwotag piracitag naloty
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31