Policja, Cyfra+ i Allegro ścigają piratów

10-01-2008, 12:39

Akcja przeciwko piratom telewizyjnym, którzy nielegalnie handlowali sprzętem i kartami do odbioru telewizji cyfrowej, po raz kolejny została przeprowadzona przy współpracy Policji i Cyfry+. W akcji pomagał również Dział Bezpieczeństwa serwisu Allegro.pl.

CYFRA+ podaje, że regularnie monitoruje aukcje przeprowadzane za pośrednictwem Allegro i informuje operatora serwisu o ewentualnych naruszeniach. Nielegalnie sprzedawane produkty do odbioru telewizji cyfrowej często służą w procederze zwanym sharing, czyli do nielegalnego podziału i rozpowszechniania sygnału płatnych telewizji przez internet. Polega to na rozdzieleniu jednej karty abonamentowej na kilku czy kilkudziesięciu użytkowników, którzy w ten sposób mogą za bezcen korzystać z płatnej oferty tv.

Zazwyczaj w ciągu kilku godzin od zgłoszenia nielegalne aukcje są usuwane. Osobami wielokrotnie biorącymi w nich udział zajęła się Komenda Wojewódzka Policji w Radomiu, która na podstawie internetowych danych ustaliła sprawców, zarówno sprzedających, jak i kupujących karty. Wnioski o ściganie osób zatrzymanych w ramach środowej akcji złożyło Stowarzyszenie Dystrybutorów Programów Telewizyjnych SYGNAŁ.

Przeszukania w 90 mieszkaniach zostały przeprowadzone wczoraj. Policja wkroczyła do podejrzanych już o godzinie 6 rano. Do tej pory zabezpieczono 39 komputerów, 3 twarde dyski, 104 dekodery cyfrowe i ponad 100 kart dostępowych. Dane te mają jeszcze ulegać zmianie, ponieważ czynności procesowe trwają.

Cyfra+ przypomina, że wyłudzanie oryginalnego sprzętu oraz nielegalny obrót nim, to forma kradzieży sygnału telewizyjnego naruszająca zapisy Ustawy z 5 lipca 2002 o ochronie niektórych usług świadczonych drogą elektroniczną opartych lub polegających na dostępie warunkowym. Za łamanie tych przepisów grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Podobne akcje są prowadzone przez policję i dostawców sygnału telewizyjnego już od kilku lat. Dostawcy zwracają uwagę na to, że nielegalny odbiór uderza nie tylko w ich dochody, ale również sprzyja kradzieżom sprzętu należącego do telewizji kablowych i może owocować pogorszeniem sygnału u tych abonentów, którzy uczciwie płacą za odbieranie sygnału.

Następny artykuł » zamknij

Google Sky: nowe funkcje i API

Źródło: Cyfra+, Policja
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031