Policja bezprawnie publikuje zdjęcia kibiców w internecie

GazetaPrawna.pl 08-03-2011, 19:52

Umieszczanie na policyjnych stronach internetowych zdjęć kibiców piłkarskich ze stadionowego monitoringu może zostać uznane za naruszenie dóbr osobistych.

Policja coraz częściej zamieszcza w sieci zdjęcia uczestników imprez masowych zarejestrowane podczas monitoringu publiczności na zawodach sportowych i imprezach rozrywkowych. Problem w tym, że prawo wymaga, aby osoba, której wizerunek ma być rozpowszechniany, wyraziła na to zgodę. Nie jest ona wymagana jedynie w wyjątkowych sytuacjach, np. gdy filmowany lub fotografowany człowiek jest jedynie elementem tłumu. W przypadku portretów zgoda jest niezbędna.

– Dlatego działania policji, choć są skuteczne i przyczyniają się do zatrzymywania chuliganów, wywołują wiele zastrzeżeń co do ich legalności – tłumaczy Milena Bogdanowicz z kancelarii Leśnodorski, Ślusarek i Wspólnicy.

Prawo policji do publikowania zdjęć z monitoringu zakwestionował rzecznik praw obywatelskich. Uważa on, że nie ma podstaw prawnych do tego typu działań policji. Interwencja RPO jest skutkiem zamieszczenia przez śląską policję na swojej stronie internetowej zdjęć kibiców piłkarskich w celu ich identyfikacji. Nie zgadzają się z nim organy ścigania. Twierdzą, że są sytuacje, w których naruszenie prawa do prywatności czy ochrony wizerunku obywateli jest uzasadnione.

– Stosując rozumowanie RPO, w zasadzie każdy list gończy, publikację portretu pamięciowego można byłoby potraktować jako naruszenie takich gwarancji – przekonuje Andrzej Gąska, podinspektor z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Prokuratorzy dodają, że ochrona wizerunku sprawcy przestępstwa nie może być stawiana wyżej niż bezpieczeństwo i porządek publiczny. Ich zdaniem organy ścigania powinny podejmować wszelkie możliwe działania zmierzające do wykrycia sprawcy i pociągnięcia go do odpowiedzialności karnej.

Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. Policja bezprawnie publikuje zdjęcia kibiców w internecie

Agnieszka Bobowska

gazeta prawna


Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31