Polak potrafi... zrobić robota (wideo)

30-03-2011, 09:10

Polacy zdobyli pierwsze miejsce na zawodach RobotChallenge w Wiedniu, a jedną z ważniejszych atrakcji na polskim stoisku narodowym na targach CeBIT 2011 był mobilny robot antyterrorystyczny. Można sądzić, że w Polsce istnieją warunki do rozwoju robotyki.

W dniach 26-28.03.2011 odbyły się jedne z największych na świecie zawody robotów RobotChallenge. Przez dwa dni konstruktorzy z całej Europy walczyli w Wiedniu w 11 konkurencjach: Line Follower, Line Follower z przeszkodami, Puck Collect, Humanoid Sprint, Lego Sumo, Humanoid Sumo, Nano Sumo, Mini Sumo, Mega Sumo, Micro Sumo oraz Mini Sumo Deathmatch.

W rywalizacji wzięli udział również konstruktorzy z Polski. W zawodach mógł uczestniczyć każdy, kto posiadał autonomicznego robota zdolnego do wykonywania jednego z zadań konkursowych. Wszystkie konstrukcje biorące udział w turnieju były projektowane i wykonywane przez pasjonatów robotyki amatorskiej.

>>> Czytaj: Polski łazik marsjański na podium!

Z wynikami RobotChallenge można się zapoznać na stronie imprezy. Polskie drużyny zdobyły w sumie 14 medali, w tym 6 złotych i 4 srebrne. Aż dwa złote medale zdobył robot Hurricane zbudowany przez studentów IV roku Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Inne polskie roboty, które zdobyły medale, to: Mefisto, R-BOT Sarmatic, Quasimodon, M-bot, GreenNight, I Murphy's law, Destroyer, Władek i Mały.

Film poniżej pokazuje, jak robot Hurricane poradził sobie z wyzwaniem LineFollower, polegającym na objechaniu toru wyznaczonego przez czarną linię. Robot studentów z Krakowa dobrze poradził sobie również z wyzwaniem Line Follower z przeszkodami.

Czołowe miejsca polskim drużynom udało się zająć w takich konkurencjach, które w naszym kraju nie zyskały jeszcze dużej popularności, np. Humanoid Sumo, Humanoid Sprint czy Puck Collect.

Warto zauważyć, że Polacy mają inne sukcesy na polu robotyki, a niektóre są iście kosmiczne. W czerwcu ub.r. polski robot marsjański Magma zajął 3 miejsce w konkursie University Rover Challenge. Wyzwania stawiane w tym konkursie były duże. Zgłoszono do niego 12 łazików, ale wstępną kwalifikację przeszło tylko 7 z nich. Magma została zbudowana przez studentów.

Ponadto na tegorocznych targach CeBIT 2011 dużą popularnością cieszył się mobilny robot antyterrorystyczny zbudowany przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów.

Poniżej film pokazujący robota Hurricane w akcji:

>>> Czytaj: Robot przypominający człowieka jak żaden inny (wideo)


Źródło: Ministerstwo Gospoarki, AGH w Krakowie
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Styczeń 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031