Polacy tolerancyjni dla ciemnej strony sieci. Tylko 65% chciałoby ją zamknąć

30-03-2016, 09:32

Większość Polaków żywi przekonanie, że nasze działania w sieci są monitorowane. Jednocześnie jesteśmy narodem, w którym stosunkowo duży odsetek ludzi nie chce zamykania "ciemnej strony sieci". Tak wynika z badań przeprowadzonych dla Centre for International Governance Innovation.

Istnieją takie obszary w internecie, w których jest się bardziej anonimowym, a dostęp do nich wymaga niestandardowych narzędzi. To tzw. "ciemna strona internetu" (darknet), która dla jednych jest pożytecznym narzędziem, dla innych jest ciekawostką, dla jeszcze innych jest siedliskiem zła. Prawdą jest, że darknet może być użyty do działań nielegalnych, ale może być także pomocny osobom, które chcą uniknąć cenzury autorytarnych rządów.

Ciekawy sondaż dotyczący ciemnej strony sieci został przeprowadzony przez IPSOS na zlecenie Centre for International Governance Innovation. Ponad 24 tysiące ludzi z całego świata spytano o to, czy darknet powinien zostać zamknięty. Autorzy badania nie zastanawiali się nad tym, czy zamknięcie darknetu jest w ogóle możliwe. Chcieli tylko wiedzieć czy ludzie by tego chcieli.

Polacy tolerują "ciemną stronę sieci"

71% ankietowanych zgodziło się, że darknet powinien być zamknięty. Zaskakujące? Zależy jak na to spojrzeć. Ciemna strona sieci nie od dziś wzbudza strach. Opinia publiczna słyszała o takich sprawach jak zamknięcie Silk Road. Politycy straszą, że terroryści używają darknetu. Mimo to 29% czyli niemal 1/3 ankietowanych nie chciałaby w ogóle zamknięcia ciemnej strony sieci.

Ciemnej strony sieci boją się zwłaszcza mieszkańcy Indonezji, Indii, Meksyku, Chin i Egiptu.

Polacy okazali się narodem tolerancyjnym dla darknetu. Tylko 65% z nich chciałoby zamknięcia ciemnej strony sieci. Z wykresu poniżej dowiecie się jak wypadliśmy w badaniu IPSOS na tle innych narodów. Polska jest na 7 miejscu od dołu.

Ciemna strona sieci - IPSOS

Czujemy się cenzurowani i monitorowani

W ramach badania zadano też inne ciekawe pytania. Spytano badanych czy wierzą, że ich działania w sieci nie są cenzurowane. Co ciekawe tylko 34% Polaków wierzy, że nie są. Tylko 9% Polaków jest o tym naprawdę mocno przekonanych. Nie jesteśmy tak pełni zaufania jak... Chińczycy, wśród których aż 50% ankietowanych wierzy, że ich działania nie są cenzurowane. Najbardziej pełni ufności są mieszkańcy... Pakistanu. 

Pytano ankietowanych również o to czy wierzą, że ich działania w sieci nie są monitorowane. Polacy znów okazali się mało ufnym narodem. Tylko co czwarty z nas jakkolwiek wierzy, że nasze działania nie są monitorowane. Tylko 5% ma naprawdę mocne przekonanie co do tego. Dla porównania - 59% mieszkańców Pakistanu wierzy, że ich działania nie są monitorowane. Podobne przekonanie ma 42% Chińczyków. 

Wykres poniżej pokazuje jaki odsetek obywateli państw wierzy, że ich aktywność w sieci nie jest monitorowana. 

Wykres - monitorowanie

Co ciekawe, najmniejsze jest zaufanie Francuzów. Czyżby to efekt ostatnich zmian prawa po atakach na Charlie Hebdo i późniejszych listopadowych atakach w Paryżu? 

Czy ciemną stronę sieci da się zamknąć?

Na koniec wróćmy do problemu zasygnalizowanego na początku. Czy w ogóle dałoby się zamknąć darknet? Cóż... darkent to nie jest jakaś pojedyncza usługa, która gdzieś w środku ma przycisk on/off. To mogą być różne narzędzia, różne platformy. Niektóre są już nieaktywne, inne powstaną dopiero w przyszłości. Jeśli istnieje środek komunikacji taki jak internet to ludzie zawsze będą myśleć nad tym jak zapewnić sobie anonimowość, prywatność lub poufność komunikacji. 

Rządy poszczególnych państw mają problem nawet z zamykaniem pojedynczych usług funkcjonujących w sieci otwarcie. Dobrym przykładem może być The Pirate Bay, serwis budujący swoją reputację dzięki kolejnym nieskutecznym blokadom i nalotom. Oczywiście władzom może się udawać zamykać pojedyncze usługi w ciemnej stronie. Tak właśnie było z giełdą Silk Road. 

Czytaj także: Domniemany twórca Silk Road uznany za winnego. Wciąż twierdzi, że go wrobiono


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy