Polacy przestawiają się na notebooki

13-03-2008, 11:53

W tym roku liczba sprzedanych w Polsce notebooków powinna dorównać liczbie sprzedanych desktopów. Sprzyja temu fakt, że za coraz niższe ceny dostajemy coraz lepszy sprzęt. Zanim rynek ulegnie nasyceniu, liczba komputerów może wzrosnąć ponad dwukrotnie – czytamy w raporcie Money.pl.

Według Money.pl malejące ceny sprzętu komputerowego to przede wszystkim efekt niskich cen dolara. Dzięki temu spadają ceny importowanych komponentów.

Spadek cen komputerów jest najlepiej widoczny, jeśli obliczymy ile średnich pensji potrzeba do zakupu sprzętu. W 1990 roku na komputer stacjonarny trzeba było wydać przeciętnie ponad 18 średnich pensji! W zeszłym roku komputer stacjonarny dało się kupić już za niecałą średnią pensję krajową.

Prognozowany jest dalszy spadek cen. Na rynek będą wchodziły nowe podzespoły, a ceny starszych będą spadać. Możliwości komputerów w chwili obecnej są i tak większe od wymagań większości programów użytkowych. Cytowany przez Money.pl Andrzej Kostrzewa z CRN sądzi, że to właśnie niska jest najlepszym magnes na klientów.

Teraz notebooki

Eksperci są zgodni, że spadek cen spowoduje zwiększenie zainteresowania komputerami przenośnymi. Ich sprzedaż ostatnio systematycznie rosła i w roku ubiegłym niemal dorównała sprzedaży desktopów. Obecny rok ma być pod tym względem przełomowy. Jednocześnie warto zauważyć, że w USA zrównanie sprzedaży notbooków i desktopów nastąpiło już w 2006 roku.

Sonda
Co ma dla Ciebie największe znaczenia przy zakupie komputera?
  • Cena
  • Osiągi
  • Jakość komponentów
  • Marka
wyniki  komentarze

Obecnie przyzwoitego notebooka można kupić od 3 tys. złotych, ale atrakcyjna cena to nie wszystko. Komputer przenośny można ze sobą wszędzie zabrać, zajmuje on mniej miejsca, a więc za jego zakupem przemawiają względy praktyczne. Wadą notebooków pozostają niższe osiągi oraz problemy z ewentualną wymianą komponentów.

Ta ostatnia wada notebooków może być już niebawem wyeliminowana za sprawą inicjatywy Common Building Blocks (CBB). Jej celem jest standaryzacja części notebooków, aby była możliwa ich wymiana między wszystkimi modelami. Posiadacz takiego komputera może łatwiej kupić części nie określając marki, modelu i producenta komputera przenośnego.

Idei CBB nie należy jednak postrzegać jako warunku do napędzenia sprzedaży notebooków. Bardziej istotna dla klientów pozostaje cena. Mogą oni kupić słabszy sprzęt służący przede wszystkim do prac biurowych i korzystania z internetu. W ocenie Andrzeja Kostrzewy wydajniejszy sprzęt pozostanie natomiast domeną m.in.: graczy lub grafików. CBB - jeśli się przyjmie – wpłynie raczej na dalszy spadek cen notebooków.

Więcej na ten temat w raporcie Money.pl: Polacy wolą komputery przenośne.


Następny artykuł » zamknij

Źródło: Money.pl
Tematy pokrewne:  

tag sprzedażtag raportytag notebookitag Money.pltag laptopytag komputery
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031