Polacy odporni na niebezpieczne strony?

17-09-2009, 10:34

Polscy internauci są bardziej niż Amerykanie lub Brytyjczycy świadomi z tego, że złośliwy kod może być pobrany w czasie wizyty na stronie internetowej – wynika z badań firmy F-Secure. Jest to istotne choćby w kontekście ostatnich ataków spamerów, którzy wykorzystywali informacje o śmierci znanych osób.

Zaledwie kilka godzin po ogłoszeniu śmierci Patricka Swayze w wynikach wyszukiwarki Google pojawiły się pierwsze spamerskie strony, które podszywały się pod "raporty informacyjne". Osoby odwiedzające takie witryny widziały okienko z alertem o zagrożeniu i potrzebie przeskanowania komputera programem antywirusowym. Zgoda na taką operację kończyła się instalacją szkodliwego programu.

Również w przypadku śmierci Jana Pawła II, Michaela Jacksona czy Farah Fawcett spamerzy wykorzystali zwiększony ruch w sieci, kierując spragnionych nowych informacji o zmarłych gwiazdach na zainfekowane strony.

Pocieszające mogą być jednak wyniki badań F-Secure. Ankieta została przeprowadzona przez niezależną firmę Zoomerang w sierpniu 2009 roku wśród 1430 użytkowników internetu w wieku od 20 do 40 lat ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch, Szwecji, Finlandii i Polski. W każdym kraju przebadano około 200 osób.

Firma F-Secure zadała respondentom serię ogólnych pytań dotyczących bezpieczeństwa w sieci i poprosiła o określenie na skali Likerta, w jakim stopniu czują się bezpieczni podczas określonych rodzajów aktywności online.

Kto wierzy, że pliki ze stron WWW są bezpieczne
fot. F-Secure - Kto wierzy, że pliki ze stron WWW są bezpieczne

Okazało się, że 40% respondentów z Polski wiedziało, że wirus może przedostać się do komputera przez witrynę, a 46% ma świadomość zagrożenia, jakie płynie z pobierania plików z różnych stron. Co ciekawe, w krajach takich, jak USA czy Wielka Brytania, niewiele ponad 15% respondentów zdaje się obawiać możliwości pobrania z witryny złośliwego programu. Szczegóły dotyczące innych krajów zaprezentowano na wykresie obok.

Trzeba mieć na uwadze, że na bezpieczeństwo komputerów składa się bardzo wiele elementów i świadomość związaną z zagrożeniami ze stron WWW to nie wszystko. Mimo to sam wzrost tej świadomości może cieszyć.


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
Tematy pokrewne:  

tag WWWtag spamtag Patrick Swayzetag F-Securetag bezpieczeństwo
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031