Podzielą się infrastrukturą 3G

02-01-2008, 06:52

1 miliard funtów zaoszczędzą dwaj brytyjscy operatorzy telefonii komórkowej dzięki podpisanemu porozumieniu o wspólnym korzystaniu z infrastruktury 3G.

Brytyjskie firmy T-Mobile UK oraz 3UK podpisały porozumienie, na mocy którego podzielą się swoją infrastrukturą, zbudowaną na potrzeby sieci 3G. Dzięki temu uda się każdej z nich zaoszczędzić 1 miliard funtów w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Połączenie nastąpić ma na początku br. Decyzja ta ma związek z obawami operatorów, co do rentowności inwestycji w 3G.

Po tym, jak europejskie firmy telekomunikacyjne wydały na początku stulecia około 100 miliardów euro na same licencje telefonii trzeciej generacji (3G), pojawiły się pytania o to, jak sfinansować budowę samej infrastruktury. Zadłużenie operatorów wzrosło niepomiernie, a pierwsze doświadczenia z nową technologią nie okazały się zachęcające.

Telefonia 3G miała doprowadzić przede wszystkim do rewolucji w mobilnym surfowaniu w internecie. Miało być szybciej, ale przede wszystkim zyskownie. Tymczasem największym beneficjentem tej technologii są w obecnej chwili głównie państwa, które zarobiły niebotyczne kwoty na sprzedaży licencji 3G firmom telekomunikacyjnym.

Oczekiwania inwestujących w 3G firm wciąż pozostają w sferze marzeń, gdyż nadal najpopularniejszą usługą, poza rozmowami, pozostają SMS-y. Oferowane prędkości przesyłu danych odbiegają od tych oferowanych przez operatorów telefonii stacjonarnej, co dodatkowo zmniejsza atrakcyjność komórki jako narzędzia do korzystania z Sieci.

Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że równolegle rozwijana jest technologia HSDPA, która oferuje znacznie lepsze parametry niż oryginalna sieć 3G. Operatorzy zmuszeni są więc do działań, które przynieść mogą oszczędności w sytuacji, gdy popularność usług wciąż jest niewystarczająca, by zapewnić rentowność - pisze New York Times.

Źródło: New York Times
Tematy pokrewne:  

tag T-Mobiletag infrastrukturatag HSDPAtag 3UKtag 3G
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Luty 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829