Podpowiadamy jak obliczyć RRSO

24-05-2018, 09:58

RRSO, oznacza rzeczywistą roczna stopa oprocentowania. To ustandaryzowany wskaźnik, który pozwala w szybki i łatwy sposób obliczyć rzeczywisty, całkowity koszt pożyczki.

mat partnera

Czym jest RRSO?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów definiuje RRSO, czyli tak zwaną rzeczywistą roczną stopę oprocentowania, jako „wyliczenie służące klientowi do porównania kosztów kredytów oferowanych przez różne instytucje finansowe. Przy tym uwzględnia się w nim nie tylko oprocentowanie pożyczanych pieniędzy, ale także część pozostałych kosztów kredytu”. Już sama definicja mówi, że jest to narzędzie mające służyć klientowi do podjęcia lepszej, bardziej świadomej decyzji o wyborze instytucji udzielającej kredytu. Warto więc wiedzieć jak z tego narzędzia korzystać.

Jak obliczyć RRSO?

Obecnie banki i inne instytucje udzielające kredytów i pożyczek mają obowiązek wyliczać RRSO do każdej oferty kredytowej. Jeśli jednak natrafimy gdzieś na ofertę, która takiej informacji nie posiada, dobrze jest wiedzieć jak możemy ją sami obliczyć.

Na wysokość RRSO składa się kilka zmiennych, które należy uwzględnić w czasie obliczeń. Ogólny wzór na ustalenie rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania jest dość skomplikowany i dla osób, które swoją przygodę z matematyką zakończyły w okolicach matury, samodzielne dokonanie obliczeń, wcale nie musi być tak oczywiste. Na szczęście to na banku spoczywa obowiązek wykonania wszelkich rachunków. Podpowiadamy, że w sieci dostępnych jest wiele kalkulatorów, które po wpisaniu podstawowych danych obliczą RRSO dla naszego kredytu. Musimy mieć jednak informacje o kwocie kredytu, jego oprocentowaniu, czasie spłaty, prowizji oraz innych dodatkowych kosztach.

Czy niższe RRSO to zawsze tańszy kredyt?

Na pierwszy rzut oka tak właśnie mogłoby się wydawać. Jednak okazuje się, że nie jest to zasadą. Wszystko się zgadza z ogólną logiką pod warunkiem, że porównujemy kredyty, które zaciągnięte są w tym samym systemie spłat, czyli w ratach równych lub malejących. Jeśli natomiast będziemy porównywać kredyty, dla których te dwa parametry są różne, to możemy spodziewać się sprzecznych informacji. Warto więc wszystko sprawdzić dwukrotnie i dopiero na tej podstawie podjąć decyzję.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl
Tematy pokrewne:  

tag RRSOtag komunikat firmy
To warto przeczytać


fot. Fotolia


fot. Ceneo


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2018»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Serwisy specjalne:
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2018 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.