Podpis elektroniczny wkracza do szpitali

01-02-2008, 07:25

Pojawiła się szansa na upowszechnienie podpisu elektronicznego. Dzięki staraniom organizacji zrzeszających placówki medyczne oraz lekarzy, udało się obniżyć cenę zestawu. Na razie jednak tylko dla szpitali i medyków.

W ciągu 7 lat obowiązywania przepisów o podpisie elektronicznym niewiele udało się zrobić w kwestii jego upowszechnienia. Mimo że na rynku działają trzy firmy dostarczające odpowiednich rozwiązań, niewielu klientów, zwłaszcza indywidualnych, jest nimi zainteresowanych. Powód jest prozaiczny - prawie żadnej sprawy urzędowej czy biznesowej nie można załatwić bez złożenia tradycyjnego podpisu.

Ostatnie zmiany w przepisach, które nakładają na każdą firmę zatrudniającą przynajmniej 5 pracowników obowiązek posiadania podpisu elektronicznego, mogą poprawić sytuację, gdyż znacznie zwiększy się popyt. Dzięki efektowi skali możliwa być powinna obniżka cen.

Na razie branżową obniżkę cen wynegocjowały Naczelna Izba Lekarska oraz Ogólnopolski Związek Pracodawców Prywatnej Służby Zdrowia (OZPPSZ). Dzięki podpisanej z Unizeto umowie, cena jednego podpisu będzie wynosić 325 złotych netto, czyli o 1/4 mniej niż dla zwykłego klienta. W ramach opłaty klient otrzyma kartę, czytnik oraz dwuletni certyfikat poświadczający prawdziwość podpisu - informuje Gazeta Wyborcza.

Obie organizacje chcą wykorzystać możliwość, jaką daje rozporządzenie z 2006 roku, na mocy którego dokumentację medyczną można prowadzić i gromadzić w wersji elektronicznej. Do komunikacji zewnętrznej potrzebny jest jednak podpis elektroniczny.

Ponieważ OZPPSZ zrzesza większość prywatnych firm medycznych działających w Polsce, jest spora szansa na znaczne upowszechnienie usługi. Jej wdrożenie może bowiem przynieść znaczne oszczędności w postaci mniejszej powierzchni potrzebnej na magazyny czy zmniejszenia zużywanego papieru.

Aby jednak tak się stało odpowiednio duża liczba podmiotów musi się zdecydować na wprowadzenie rozwiązań. Wtedy także zwykłemu Kowalskiemu zacznie się opłacać zakup elektronicznego podpisu. Jest jednak jeszcze jeden warunek - zwiększeniu musi ulec liczba spraw, jakie załatwić będzie można bez wychodzenia z domu.

Źródło: Gazeta Wyborcza
Tematy pokrewne:  

tag Unizetotag szpitaletag podpis elektronicznytag lekarze
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930