Podawanie lokalizacji może zagrozić Twojemu bezpieczeństwu

24-08-2010, 16:26

Kaspersky Lab ostrzega, że usługi lokalizacyjne, stanowiące jedną z nowszych funkcji pozwalających użytkownikom informować innych, gdzie się aktualnie znajdują, stają się bardzo popularne na portalach społecznościowych, co może znacząco zwiększyć zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników.

Użytkownicy internetu już od dawna mogą umieszczać swoje współrzędne GPS online. Problem polega na tym, że wiele osób nie dostrzega konsekwencji udostępniania w sieci ogromnej ilości danych osobowych w ramach korzystania z portali społecznościowych – uważa Stefan Tanase, starszy analityk ds. bezpieczeństwa w globalnym zespole ds. badań i analiz (GReAT) firmy Kaspersky Lab.

>> Czytaj też: Geolokalizacja zapobiegnie scamowi?

Sonda
Korzystasz z geolokalizacji na portalach społecznościowych?
  • Tak
  • Zacznę korzystać
  • Zastanawiam się
  • Nie
wyniki  komentarze

Portale społecznościowe nieustannie dodają nowe aplikacje do swoich platform, są wśród nich i usługi lokalizacyjne (ang. location-based services). Facebook wprowadził taką usługę dopiero w zeszłym tygodniu. Według szacunków ponad jedna czwarta osób zarejestrowanych na Facebooku uzyskuje dostęp do tego portalu za pośrednictwem urządzeń mobilnych, dlatego są oni idealnymi kandydatami na użytkowników usług lokalizacyjnych. Bez wątpienia korzystanie z tych usług podczas interakcji z przyjaciółmi przynosi wiele korzyści; ma to jednak poważny wpływ na bezpieczeństwo, ponieważ inni ludzie mogą śledzić nasze ruchy – ostrzega Tanase.

W jaki sposób śledzenie czyichś ruchów może wpłynąć na jego bezpieczeństwo online? Technologia lokalizacyjna pozwala portalom społecznościowym oferować różne usługi, jednak możliwość „nadużycia” tej technologii potencjalnie przeważa jej korzyści. Znane są przypadki włamań do domów, dokonanych przez złodziei, którzy o tym, że ich właściciele przebywają na wakacjach, dowiedzieli się właśnie z portali społecznościowych.

Przykład wykorzystania geolokalizacji
fot. - Przykład wykorzystania geolokalizacji
- Przestępcy zwykle polują na dane osobowe użytkowników, aby wykorzystać je do kradzieży tożsamości. Usługi lokalizacyjne dostarczają im dodatkowe informacje, pozwalające na dalsze odtworzenie tożsamości – dodaje Tanase. Wcześniej przestępcy zdobywali informacje personalne głównie przy użyciu socjotechniki, jednak wraz z rozpowszechnieniem się portali społecznościowych cyberprzestępcy mogą korzystać z publicznie dostępnych informacji w internecie, co daje im przewagę – tłumaczy specjalista Kaspersky Lab.

>> Czytaj też: Tanio.pl – porównywarka cen od Wirtualnej Polski z geolokalizacją

- Nie podawajcie swojej lokalizacji online, jeżeli nie chcecie, aby inni wiedzieli, gdzie przebywacie i uważajcie, z kim się kontaktujecie na portalach społecznościowych. Pamiętajcie, że dane, które udostępniacie na portalach społecznościowych, mogą pewnego dnia stać się publiczne. Dlatego wszystkie treści, które publikujecie, uważajcie za potencjalnie publiczne i mogące stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa – radzi Tanase.

Geolokalizacje na portalach społecznościowych podawane są zwykle wyłącznie naszym znajomym, więc jeśli źle dobieramy znajomych, dane te mogą trafić w niepowołane ręce. W tym przypadku najlepszą radą wydaje się być zdrowy rozsądek.


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy