Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Podatek z zagranicy – komu się należy?

02-05-2018, 09:03

Każdy, kto pracował za granicą, nawet niepełny rok, np. wykonując prace sezonowe, może ubiegać się o zwrot podatku. Pracodawca, zanim wypłaci pracownikowi należność miesięczną, odtrąca od tej kwoty podatek dochodowy oraz składkę na ubezpieczenia społeczne.

Wiele osób nie wie, że należy im się zwrot podatku, inne mają tego świadomość, ale nie podejmują żadnych kroków, aby dostać należne im pieniądze. Tymczasem płacony podatek zagraniczny to lustrzane odbicie podatku płaconego w Polsce i każdy może, a nawet powinien, ubiegać się o swoją należności. Oczywiście możesz też złożyć taką deklarację do US wcześniej, kiedy wiesz, że w danym roku pracy w tym miejscu już nie podejmiesz.

Takie roszczenia należy zgłosić po zakończeniu roku rozliczeniowego, oczywiście trzeba dowiedzieć się, kiedy ten okres zaczyna się i kończy. Przykładowo w Wielkiej Brytanii zaczyna się 6 kwietnia i kończy w tym samym dniu roku przyszłego. Jeśli nie masz pewności, czy w Twoim przypadku podatek dochodowy był odprowadzany, zajrzyj do dokumentów wypłat otrzymywanych od pracodawcy. Rozliczyć można się samemu, korzystając np. z ogólnodostępnych kalkulatorków, znajdujących się na różnych stronach internetowych. Możesz też złożyć deklaracje do US, wtedy pracownicy tej placówki, zrobią to za Ciebie. Jeszcze jedną możliwą opcją, jest zlecenie rozliczenia podatku z zagranicy zewnętrznej firmie, która zrobi to najszybciej i profesjonalnie, pozostając cały czas w kontakcie z fiskusem.

Jakie dokumenty są wymagane do rozliczenia podatku z zagranicy? To zależy od danego państwa. W większości przypadków jest to dokument z kwotą dochodu lub zapłaconych podatków. Jeśli nie masz stosownej dokumentacji, nie martw się, można sobie poradzić inaczej. Zwróć się do firmy, która zajmie się Twoją sprawą, zdobywając potrzebne papiery do załatwienia sprawy rozliczenia.

Podatek z zagranicy zwracany jest w przeciągu 2-6 miesięcy od złożenia deklaracji. Jeśli zdecydujesz się na współpracę z firmą pośredniczącą, często okres oczekiwania skróci się do minimum. Tak czy inaczej, warto rozliczyć się za czas pracy wykonywanej za granicą. Często kwoty są naprawdę duże, przekraczające znacznie wyobrażenia osób ubiegających się o zwrot podatku.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR







Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy