Podatek leśny - najważniejsze informacje

01-03-2021, 17:25

Właściciele lasów muszą odprowadzać podatek od zalesionego gruntu. Sprawdź w jakich warunkach obowiązuje, jakie są stawki i kto powinien go opłacać. Wreszcie, dowiedz się jak najprościej wypełnić deklarację podatkową i oszczędzić czas.

Podatek leśny – kto płaci?

Zgodnie z ustawą o podatku leśnym, podatek leśny obejmuje grunty leśne, które są oznaczone w ewidencji gruntów i budynków. Wyłączone z tego katalogu są lasy wykorzystywane do działalności gospodarczej innej niż działalność leśna. Do opłacania podatku zobowiązani są właściciele lasów, posiadacze samoistni, użytkownicy wieczyści oraz osoby posiadające lasy będące własnością Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego. 

Jakie są stawki podatku leśnego?

podatek leśny

W 2021 roku stawki podatki leśnego są wyższe niż w roku ubiegłym. Zmiana ta wynika z podwyżki ceny średniej ceny skupu drewna, która jest uzyskana przez polskie nadleśnictwa. Liczona jest cena za pierwsze trzy kwartały roku, który poprzedza obecny rok podatkowy. Wartość ta ogłaszana jest przez Główny Urząd Statystyczny i przemnożona przez powierzchnię gruntu. Na tej podstawie określona jest wysokość podatku leśnego. 

Stawki podatku leśnego są wyliczane na dwa różne sposoby. Inaczej liczy się ją w przypadku, gdy las stanowi rezerwat przyrody lub park narodowy czy też nie. Jeśli nie, wtedy opłatę wnosi się od 1 hektara i wylicza jako 0,220 m3 drewna według średniej jego ceny. W przypadku parku narodowego lub rezerwatu przyrody, obowiązuje 50% pierwszej stawki. 

Jest kilka przesłanek, w których podatek leśny nie obowiązuje. Ma to miejsce w przypadku, gdy las jest wpisany do rejestru zabytków, jest własnością uczelni, instytutów naukowych, instytutów badawczych lub w lesie są obecne drzewa z drzewostanem młodszym niż 40 lat. Zwolnione z opłaty są także lasy będące własnością Polskiej Akademii Nauk. Ponadto, podatek leśny nie obowiązuje również przedsiębiorców, którzy prowadzą na terenie lasu centrum badawczo-rozwojowe lub mają w posiadaniu lasy, które są użytkami ekologicznymi. 

Wygodna deklaracja tylko przez Internet 

Najwygodniejsza deklaracja podatkowa? To zdecydowanie deklaracja podatkowa online. Deklarację lub informacją podatkową (w przypadku osób fizycznych) najwygodniej jest wypełnić w formie online. Przydatne w tym celu będzie narzędzie Przyjazne Deklaracje. Więcej na jego temat można znaleźć na stronie: https://przyjazne-deklaracje.pl/podatek-lesny/Z pomocą kalkulatora deklaracji dostępnego w ramach narzędzia Przyjazne Deklaracje można w łatwy sposób oszacować poprawne stawki podatku leśnego, przygotować odpowiedni formularz – deklaracja dl-1 dla osób prawnych oraz deklaracja il-1 dla osób fizycznych i dowiedzieć się czy do formularza należy dołączyć załączniki. Po wypełnieniu formularza generowane są dokumenty gotowe do złożenia w formie online do Urzędu. Przez Internet można również opłacić podatek, nie martwiąc się o wizyty w Urzędzie. To najwygodniejsze i najszybsze rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić czas, energię oraz nerwy związane z rozliczeniem.


Źródło: Publikacja partnera. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***

Chcesz opublikować informację prasową lub artykuł swojej firmy w DI?
Masz dwie opcje do wyboru:

  1. Wyślij materiał pod adres: ip@di24pl. Redakcja codziennie wybiera kilka najciekawszych z nadesłanych artykułów i publikuje je po wstępnym przeredagowaniu.

  2. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój artykuł zostanie opublikowany w DI bez ingerencji redakcji w treść, wyślij materiał pod adres: kf@di24.pl. W ciągu 24h prześlemy Ci warunki takiej publikacji.


Tematy pokrewne:  

tag podatek leśnytag nols
To warto przeczytać


fot. inFakt
fot. ESET


fot. Sirichai
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Kwiecień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 
Serwisy specjalne: