Początek końca ery bezpiecznych Maków?

30-05-2011, 21:05

Specjaliści ds. bezpieczeństwa zidentyfikowali kolejne - po MacDefenderze - fałszywe rozwiązania antywirusowe dla systemów Mac OS X. W przeciwieństwie do tego pierwszego, który nieudolnie naśladował aplikacje dla komputerów firmy Apple, nowo odkryte programy do złudzenia przypominają oryginalne rozwiązania przeznaczone dla Maków.

Nowe groźne programy to MacProtector, MacDetector, MacSecurity oraz Apple Security Center. Z informacji przekazanych przez specjalistów z firmy ESET wynika, że aplikacje te rozprzestrzeniają się za pośrednictwem sieci z wykorzystaniem sztuczek BlackHat SEO.

Oznacza to, iż zagrożenia te ukrywają się na stronach wyświetlanych wśród wyników wyszukiwarek internetowych. Uruchomienie jednej z nich powoduje pojawienie się w oknie przeglądarki informacji o infekcji wykrytej na komputerze użytkownika. Jeśli przeglądarka internauty posiada włączoną opcję „Otwórz bezpieczne pliki po pobraniu” instalator scareware uruchomi się automatycznie.

>> Czytaj także: Użytkownicy Maków na celowniku twórców fałszywych antywirusów

Zaraz po zainstalowaniu aplikacji wyświetlony zostaje monit o konieczności wykupienia pełnej licencji programu. Nieostrożny internauta, który zapłaci za aplikację swoją kartą kredytową, traci pieniądze i dodatkowo przekazuje dane swojej karty kredytowej cyberprzestępcom.

Eksperci dają użytkownikom Mac OS X dwie rady, dzięki którym mogą oni uniknąć problemów związanych z aplikacjami podobnymi do MacDefendera:

  1. Zmień ustawienia przeglądarki Safari, odznaczając opcję „Otwieraj bezpieczne pliki po pobraniu” (wybierz „Preferencje” w pasku przeglądarki Safari, a następnie „Ogólne”).
  2. Zainstaluj sprawdzone rozwiązanie antywirusowe jednego ze znanych producentów.

Co ciekawe, złośliwy program można również przechytrzyć. W momencie wyświetlania monitu o infekcji wystarczy zamknąć okno przeglądarki. Ważne, aby nie klikać w żaden z przycisków „OK” czy „Anuluj” znajdujących się w wyświetlonym oknie.

>> Czytaj także: Apple usunie fałszywego antywirusa


Źródło: ESET
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930