Pochłaniacz wilgoci - 5 kroków do oczyszczenia powietrza, którym oddychamy

21-09-2020, 07:14

Zła jakość powietrza w domu, wywołana choćby zbyt dużą szczelnością pomieszczenia, może spowodować nadmierną wilgotność. Jest to zjawisko niekorzystne, mające spory wpływ na nasze zdrowie, ale także powodujące pojawienie się na ścianach grzyba i pleśni. Walka z tymi zanieczyszczeniami jest bardzo trudna i długa, znacznie rozsądniejszym zatem rozwiązaniem jest zadbanie o prawidłowy poziom zawartości pary wodnej w otoczeniu. Można do tego wykorzystać pochłaniacz wilgoci, który jest urządzeniem nieskomplikowanym, ale bardzo skutecznym. Dzięki niemu pozbędziemy się wszystkich negatywnych skutków, jakie niesie ze sobą niekorzystny poziom wilgoci w atmosferze. Jak działa takie urządzenie i czy warto się w nie zaopatrzyć?

pochłaniacz wilgoci
  1. Wilgoć w domu – skąd się bierze?

  2. Jak działa pochłaniacz wilgoci?

  3. Czy pochłaniacze wilgoci są bezpieczne?

  4. Gdzie postawić pochłaniacz wilgoci?

  5. Pochłaniacz czy osuszacz powietrza?

Wilgoć w domu – skąd się bierze?

Wilgoć może pojawić się w każdym pomieszczeniu w gospodarstwie domowym. Najbardziej narażone są jednak kuchnia i łazienka., ze względu na częste pojawianie się pary wodnej podczas codziennego użytkowania. Jednak przyczyn zbyt dużej zawartości wilgoci w powietrzu może być wiele. Powodem może być źle ocieplony budynek (a w zasadzie brak ocieplenia), zbyt duża szczelność domu, często wzrost zawartości wody w powietrzu wiąże się z awarią. Jeśli zmiany zauważalne są nagle, warto sprawdzić, czy nie zalał nas sąsiad albo nie pękła któraś z rur. Powinniśmy zwracać uwagę na wentylację – czy funkcjonuje jak należy, a nie jest zapchana przez brak regularnego czyszczenia. Wilgotnego powietrza nie należy bagatelizować – pojawienie się pleśni i grzyba na ścianie to znak, iż najwyższy czas zacząć działać. Już wciąż zaparowane okna mogą być sygnałem, iż coś jest nie tak. Bardzo dobrym rozwiązaniem, które pomoże rozwiązać problem jest zaopatrzenie się w pochłaniacz wilgoci do domu.

Jak działa pochłaniacz wilgoci?

Najważniejszym składnikiem urządzenia jest tak zwany absorbent, czyli substancja, która pochłania wilgoć zawartą w powietrzu. Zawierający go wkład powinien być umieszczony w specjalnym pojemniku, będącym częścią urządzenia. Pochłaniacz wilgoci do pokoju zaczyna działać błyskawicznie od momentu rozpakowania go i postawieniu w pomieszczeniu. Na początku wilgoć gromadzi się wewnątrz wkładu, przez co sprawia on wrażenie jakby skamienienia. Po kilku dniach przechodzi on stopniowo w postać płynną, dzięki skraplaniu. Prędkość skraplania uzależniona jest od zawartości wilgoci w powietrzu, a także temperatury panującej w otoczeniu. Pochłaniacz powietrza pozwala na utrzymanie optymalnej wilgotności, czyli 55-60%. Kiedy wkład się zużyje (przejdzie całkowicie w postać płynną) należy się go pozbyć, wylewając do kanalizacji i zaopatrzyć pochłaniacz w nową porcję absorbentu.

Czy pochłaniacze wilgoci są bezpieczne?

Myśląc o bezpieczeństwie dla użytkowników często mamy na myśli nie tylko dorosłych, ale również znacznie bardziej podatne na niebezpieczeństwa dzieci. Nie należy się jednak niepokoić – pochłaniacz wilgoci do domu jest urządzeniem całkowicie bezpiecznym, ba!- nawet wskazanym. Znacznie groźniejsze dla życia są grzyby, pleśń i bakterie, które dzięki temu urządzeniu nie mają szans rozwinąć się w domach, gdzie jest używane. Bardziej zaawansowane modele mają również opcje, pozwalające na usuwanie zanieczyszczeń powietrze spowodowanych paleniem papierosów, codziennymi porządkami (kurz i roztocza) czy nawet gotowaniem (drobiny tłuszczu). Wyposażenie pochłaniaczy w lampę UV dodatkowo rozwiązuje sprawę bakterii, są to więc urządzenia uniwersalne, dzięki którym znacząco polepsza się jakość otaczającego nas powietrza, a co za tym idzie poprawia nasze zdrowie.

Gdzie postawić pochłaniacz wilgoci?

Kiedy pierwszy raz pochłaniacz wilgoci pojawi się w naszym domu, zadajemy sobie pytanie – gdzie go właściwie postawić? Na szczęście w tym przypadku nie trzeba szukać szczególnie skomplikowanych rozwiązań. Najlepszym miejscem z pewnością będzie to, w którym powstaje najwięcej pary wodnej – kuchnia, łazienka, ewentualnie suszarnia. W przypadku nowocześniejszych typów urządzeń musimy jeszcze pamiętać o postawieniu go w pobliżu gniazdka elektrycznego. Pochłaniacz dobrze jest umieścić niedaleko źródła wytwarzania wilgoci – kuchenki gazowej, prysznica czy domowej suszarki. Ale nawet w sypialni czy przedpokoju, poprzez nasze funkcjonowanie, zawartość pary wodnej w potoczeniu może być nadmiernie wysoka. Bardzo często również miejscem, gdzie powstaje duże zawilgocenie powietrza jest domowa piwnica.

Pochłaniacz czy osuszacz powietrza?

Pochłaniacze bardzo dobrze sprawdzają się w pojedynczych pokojach, jeśli jednak potrzebujemy osuszenia całego mieszkania (na przykład po remoncie, zalaniu czy przy słabej wentylacji) warto zainteresować się osuszaczami powietrza. Zaletą pochłaniaczy jest ich wysoka efektywność przy niskich kosztach i bardzo łatwa obsługa (sprowadzająca się do wymiany wkładu raz na jakiś czas). Osuszacze mają bardzo dużą skuteczność, wymagają jednak zasilania energią elektryczną. Są również urządzeniami bardziej kosztownymi.


Źródło: Publikacja partnera. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag pochłaniacz wilgocitag nols
To warto przeczytać


fot. peshkovRSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Październik 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Serwisy specjalne: