PO proponuje zniesienie deklaracji PIT, eksperci podzieleni

PAP 11-09-2011, 09:39

Zniesienie obowiązku składania deklaracji PIT - taką propozycję przestawiła Platforma Obywatelska w opublikowanym w sobotę programie wyborczym. Prof. Witold Modzelewski nazwał w rozmowie z PAP ten pomysł "absurdalnym", a dr Irena Ożóg uważa go za ciekawy.

Zniesiemy deklarację PIT, zdejmując tym samym z Polaków uciążliwy obowiązek składania rocznych zeznań podatkowych. Już niedługo urząd skarbowy poinformuje każdego z nas, ile i z jakiego tytułu zapłaciliśmy w ciągu roku podatku, z jakich ulg możemy skorzystać, a także ile zamierza nam zwrócić nadpłaconego podatku lub ile powinniśmy na jego konto dopłacić. Możliwy będzie także podgląd swojego konta online i analiza prognozy w połowie roku - czytamy w programie wyborczym PO.

Wykładowca problematyki podatkowej i doradca podatkowy prof. Witold Modzelewski uważa ten pomysł za absurdalny. Jego zdaniem urząd skarbowy nie może przekazać podatnikowi takich informacji, bo sam ich nie ma, a wiedzę na temat dochodu podatnika czerpie właśnie z wypełnianych przez niego deklaracji. Urząd wie tyle, ile powiedzą mu podatnicy - podkreślił.

Czytaj także: Korzystne zmiany podatkowe dla przedsiębiorców - zaliczki od 2012 r. na nowych zasadach

Innego zdania jest była wiceminister finansów ds. podatków dr Irena Ożóg. Według niej pomysł jest realny. W wielu krajach jest tak, że podatnik otrzymuje wypełnioną deklarację podatkową i akceptuje ją lub nie. Jeśli akceptuje, to ma załączony do deklaracji albo czek, albo deklarację przelewu i po prostu realizuje. Jeżeli nie, to wchodzi na postępowanie podatkowe - wyjaśniła w rozmowie z PAP była wiceminister.

Jednak jej zdaniem propozycja ta jest nie do zrealizowania w nadchodzącej kadencji. Wymaga to odpowiedniego zinformatyzowania całego systemu podatkowego i pewnego uproszczenia, jeśli chodzi o ulgi podatkowe - wyjaśniła. Zwróciła uwagę, że system informatyczny administracji publicznej nie jest jeszcze gotowy na takie rozwiązanie.

Czytaj także: Bat na urzędy skarbowe


Źródło: PAP
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Kwiecień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930