Po co nam dział HR? Nowinki ze świata rekrutacji

25-11-2019, 10:26

Dział zarządzania zasobami ludzkimi to wydawałoby się nieodłączny element każdej większej firmy. Jego pracownicy zajmują się nie tylko nadzorowaniem formalności, ale także wyszukiwaniem odpowiednich kandydatów na dane stanowisko. Czy to możliwe, że już wkrótce działy HR czeka rewolucja w procesie zatrudniania ludzi i – być może – konieczność przekwalifikowania się?

rekrutacja hr

Jak to kiedyś pracy szukano

Jeszcze kilkanaście lat temu, nieodłącznym elementem poszukiwania pracy było przeglądanie gazet z ogłoszeniami, bądź też samodzielna wycieczka z plikiem CV od drzwi, do drzwi przedsiębiorców. Pierwsza rewolucja przyszła wraz z pojawieniem się powszechnego dostępu do Internetu. Ogłoszenia zaczęto umieszczać na stronach www pracodawców oraz portalach. Aplikacje zaczęły napływać do biura za pośrednictwem maila. Pozwoliło to znacznie skrócić i nieco uprościć cały proces rekrutacji.

Internetowa rewolucja

Wraz z pojawieniem się mediów społecznościowych poszukiwania pracy i nowych pracowników znowu przybrały nową formę. Profile zawodowe zakładane na serwisach typu LinkedIn dają pole do popisu dla zawodowych HR-owców, którzy za ich pośrednictwem mogą bezpośrednio skontaktować się z kandydatami, aby zaproponować im nowe stanowisko.

Obecnie bardzo często pracownicy działów HR odpowiadają również za działania PRowe pracodawcy. Wizyty na targach pracy, aktywna obecność w mediach społecznościowych i zachęcanie jak największej liczby kandydatów do składania aplikacji – to ich główne zadanie. Czy da się ich zastąpić? Twórcy węgierskiego startupu Talentuno odpowiadają twierdząco na to pytanie. I przedstawiają światu rewolucyjną platformę do łączenia przedsiębiorców z osobami poszukującymi pracy.

Talentuno to miejsce w sieci, gdzie mogą się zarejestrować zarówno pracodawcy, jak i potencjalni kandydaci do pracy. Jest jeszcze trzecia strona medalu: MatchMakerzy, czyli osoby zastępujące na portalu pracowników działu HR. Są oni odpowiedzialni za dopasowanie do siebie dwóch wyżej wymienionych stron. W ten sposób niemalże cały proces rekrutacyjny odbywa się online.

Jak będzie w przyszłości?

Czy to możliwe, że już za parę lat właśnie w ten sposób będziemy szukać pracy? Jeżeli ten trend się przyjmie, być może pracownicy działów HR będą mogli skupić się na innych obowiązkach. A ciężar poszukiwania nowych kandydatów do pracy zostanie zdjęty z ich barków.


Źródło: Publikacja partnera. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl
Tematy pokrewne:  

tag rekrutacjatag HR
To warto przeczytaćfot. Kaspersky

  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Wrzesień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
Serwisy specjalne: