Pluskwy - skąd się biorą? Jak je zwalczyć?

29-01-2019, 09:45

Pluskwy są pasożytami, które żywią się krwią człowieka. Najczęściej trudno jest dociec, skąd pluskwy domowe lub łóżkowe wzięły się w naszym otoczeniu, ale jeśli już się w nim pojawią, bardzo trudno jest się ich pozbyć. Sygnałem ostrzegawczym, że w naszym domu mogą być pluskwy ,są widoczne objawy po ugryzieniu przez pasożyta. Czym charakteryzują się pluskwy? Jakie są objawy ugryzienia przez pluskwę? Jak się pozbyć pluskiew? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury.

mat partnera

Jak wyglądają pluskwy?

Dorosłe pluskwy mają owalne, zwężające się ku przodowi, spłaszczone ciało, pokryte licznymi włoskami. Są niewielkie, bo osiągają około 5 mm długości. Ich zabarwienie zmienia się w zależności od stopnia odżywienia - pluskwy nie mające styczności z pożywieniem przez dłuższy czas są barwy blado żółto-brązowej, natomiast pluskwy wypełnione krwią przybierają ciemniejszy, mahoniowo-brązowy odcień. Na pierwszy rzut oka dorosła pluskwa może do złudzenia przypominać pestkę z jabłka.

 

mat partnera

Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/87/Bed_bug%2C_Cimex_lectularius.jpg

Pluskwy - skąd się biorą?

Istnieje błędne przekonanie, że pluskwy biorą się z brudu, ale nic bardziej mylnego. Wręcz przeciwnie - pluskwom ze względu na ich budowę trudno jest się poruszać po nagromadzonym brudzie, dlatego preferują czystsze powierzchnie.

Jeżeli pluskwy nie biorą się z brudu, to skąd? Możliwości jest sporo. Możemy przynieść owady do domu w ubraniu, w podróżnym bagażu lub innych rzeczach takie jak używane meble czy tekstylia. Pluskwy mogą być przenoszone z miejsca na miejsce również przez zwierzęta, zarówno udomowione, jak i dzikie. Często osoby, których praca zawodowa związana jest z odwiedzaniem mieszkań i domów (hydraulicy, elektrycy czy monterzy) transportują pluskwy do własnych domów w roboczych ciuchach i torbach.

Pluskwy rzadko kiedy siedzą na widoku. Najczęściej gnieżdżą się w meblach tapicerowanych, pod boazerią lub tapetami. Lubią też różnego rodzaju pęknięcia i wąskie otwory. Znaleźć je można zarówno w książce, jak i w gniazdku elektrycznym. Tak naprawdę koczują praktycznie wszędzie.

Dlaczego pluskwy trzeba zwalczać?

Tak jak już zostało wcześniej wspomniane, pluskwy żywią się krwią człowieka. Konsumpcji dokonują zazwyczaj nocą, kiedy ich ofiara smacznie śpi. Lokalizacji delikwenta dokonują przy pomocy wrażliwych na jego zapach i ciepło czułków.

Reakcja na ugryzienie przez pluskwę może być różna. Niektórzy nie doświadczają żadnych dolegliwości, natomiast u innych może wystąpić silna reakcja alergiczna, która udaremni dalszy sen. Same ukąszenia nie są bolesne, ale na dalszym etapie są swędzące. Rzadko kiedy są pojedyncze, częściej występują w grupach a ślady mogą różnić się od siebie wyglądem.

Profesjonalne środki na pluskwy

Jednym z najczęściej wykorzystywanych sposobów na pluskwy jest oprysk ciśnieniowy. Zwalczanie szkodników może odbywać się także z wykorzystaniem suchego lodu, kiedy to wymraża się całe mieszkanie ciekłym azotem. Pomieszczenia można również wygrzewać. Trzeba jednak pamiętać, że choć pluskwy nie lubią wysokiej temperatury, to jest ona szkodliwa dla  sprzętów RTV i AGD.

Po przeprowadzeniu dezynfekcji pomieszczenie powinno pozostawać puste, aż do momentu stwierdzenia braku obecności szkodnika. Czas oczekiwania może wynieść nawet miesiąc.

Domowe sposoby na pluskwy

Przez długi czas problem pluskiew odszedł w zapomnienie, jednak w ostatnim czasie znowu notuje się ich obecność. Nie dość, że się odrodziły, to jeszcze zyskały odporność na zwykłe insektycydy.

Na początek trzeba zdać sobie sprawę, że domowe sposoby na pluskwy nie cieszą się zbyt dużą skutecznością. Choć niektórzy polecają np. ziemię okrzemkową do ich zwalczania, to rezultaty po jej użyciu są dalekie od tych, których byśmy oczekiwali.

Dobra informacja jest taka, że nie zawsze jest konieczność wyrzucania wszystkich ubrań i innych rzeczy, w których zalęgły się pluskwy. Pościel i ubrania można wyprać w temp. 60 st. Celsjusza, bo to zabije wszystkie formy rozwojowe tego szkodnika. Drobne przedmioty, które nie nadają się do prania, trzeba włożyć do worka i wstawić do zamrażarki pracującej w ok. -20 st. Celsjusza, na czas min. 10 godzin. Całe pomieszczenie należy dokładnie poodkurzać, a jeśli jest taka możliwość, oczyścić z wykorzystaniem pary wodnej.

Szukasz skutecznego środka na zwalczanie pluskiew? Odwiedź sklep internetowy Tedan.pl, gdzie znajdziesz preparaty na pluskwy i inne szkodniki.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag Tedantag pluskwytag komunikat firmy
To warto przeczytać

fot. chenspec

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Serwisy specjalne: