PKO BP: nowe funkcje serwisu mobilnego

02-09-2011, 14:13

Dokonywanie przelewu między własnymi rachunkami oraz rejestracja wniosku produktowego - takie funkcje zyskał mobilny serwis PKO Banku Polskiego. W planach są kolejne nowe funkcje.

Od czerwca br. klienci PKO BP mogą korzystać z uproszczonej wersji iPKO pod adresem m.ipko.pl, dzięki czemu dostęp do bankowości elektronicznej przez telefon komórkowy jest łatwiejszy. Za pośrednictwem serwisu mobilnego możliwa jest realizacja przelewów predefiniowanych oraz przeglądanie listy i szczegółów rachunków, w tym ich historii, a także listy transakcji odrzuconych.

Od sierpnia br. nowością jest realizacja płatności do ZUS i US, przelewy walutowe oraz blokada środków na poczet przelewów przyszłych. Natomiast od początku września br. klienci mogą składać zapytania o produkty Banku oraz dokonywać przelewów między własnymi rachunkami.

>>> Czytaj: e-Bankowość popularna, ale obawy internautów nie maleją

W kolejnych miesiącach klientom korzystającym z bankowości mobilnej zostanie udostępnione m.in. wykonanie predefiniowanych doładowań do telefonu. Docelowa funkcjonalność bankowości mobilnej w PKO Banku Polskim zakłada obsługę wszystkich podstawowych produktów i usług (w tym lokaty, kredyty, karty kredytowe), przegląd zleceń stałych oraz poleceń zapłaty, rejestrację i przegląd zleceń na rachunkach maklerskich, a także kontakt z serwisem telefonicznym iPKO, infolinią lub kartolinią PKO Banku Polskiego.  

Od momentu wprowadzenia iPKO w wersji mobilnej, w celach edukacyjnych funkcjonuje strona www.pkobp.pl/serwismobilnyiPKO. Można na niej znaleźć filmy prezentujące podstawy korzystania z serwisu mobilnego. Są one dostępne również na kanale YouTube PKO Banku Polskiego.

>>> Czytaj: Jak spłacać kredyt bezpośrednio w walucie?


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031