PKN: Nie było nieprawidłowości w normalizacji OOXML

11-09-2007, 13:49

Polski Komitet Normalizacyjny opublikował na swoich stronach opis procesu normalizacyjnego przeprowadzonego w sprawie głosowania nad standardem OOXML. Z opisu tego wynika, że wszystko odbyło się jak należy, a niedopuszczenie do Komitetu Technicznego nowych członków miało swoje zalety.

Opis procesu normalizacyjnego jest dostępny na stronach PKN. Nie nawiązuje on wprost do doniesień na temat nieprawidłowości w tym procesie, które pojawiły się w kilku serwisach informacyjnych, ale opis można odnieść wrażenie, że PKN chciał wyjaśnić właśnie te wątpliwości.

Z opisu dowiadujemy się m. in. jaki był oficjalny powód zmiany komitetu wiodącego w sprawie OOXML. Otóż według PKN, KT 171 (który wcześniej zajmował się OOXML i opowiedział się na "NIE") nie był zainteresowany przyjęciem formalnego prowadzenia tematu. PKN zaznaczył też, że przeciwstawianie stanowiska KT 171 stanowisku KT 182 (komitetu wiodącego) nie miało żadnych podstaw formalnych.

Na stronach PKN czytamy również, że KT 182 jest największym komitetem technicznym PKN, a jego potencjał ekspercki z dziedzin technik informatycznych jest "znaczący".

W opisie procesu normalizacji przyznano, że Prezes PKN wyraził zgodę na przekroczenie limitu liczebności Komitetu z 30 na 35 osób, a ostatnio na 40 osób. Nie wyjaśniono jednak dokładnie dlaczego nie przyjęto nowych członków przed głosowaniem w sprawie OOXML. W dokumencie możemy natomiast przeczytać, że problem braku miejsc w Komitecie jest zaletą, gdyż dzięki temu nie mogą do Komitetu przystąpić "lobbyści udający ekspertów normalizacyjnych".

Poza tym na stronach PKN czytamy, iż KT 182 przeprowadził proces normalizacji zgodnie z zasadami obowiązującymi w ISO. PKN zaznaczył również, że powszechnie uznawane na całym świecie normy ISO nie muszą spełniać definicji tzw. "otwartych standardów".

Jeśli chodzi o sam przebieg głosowania, PKN wyjaśnił, że odbyło się ono zgodnie z procedurami, które pozwalają np. na opuszczenie głosowania i przekazanie głosu innemu członkowi Komitetu.

PKN napisał również, że KT 182 chciał oddzielić sferę normalizacji od walki konkurencyjnej producentów i dostawców rozwiązań informatycznych. W opinii Komitetu producenci konkurują produktami, w których wdraża się normy, a nie samymi normami.

Powyższe wyjaśnienia PKN można porównać z wątpliwościami, jakie narosły wokół procesu normalizacyjnego.

Źródło: PKN
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31