PIT-11: Elektroniczna wysyłka może skończyć się karą

23-02-2011, 10:58

Sąd Administracyjny w Poznaniu uznał, że nie ma przeszkód, aby przekazanie deklaracji podatnikowi przez pracodawcę nastąpiło przy użyciu komunikacji elektronicznej. Specjaliści uważają jednak, że wyrok ten "wprowadza płatników w błąd", a konsekwencją zastosowania się do wskazówek sądu może być ukaranie płatnika za nieprzekazanie pracownikowi informacji rocznej w sposób określony przez prawo.

Ostatnio w prasie pojawiały się informacje na temat wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu (I SA/Po 486/10). Niektóre źródła podawały, że wyrok potwierdza, iż zatrudniający podatnika przedsiębiorca może mu przekazywać druk PIT-11 za pośrednictwem e-maila.

Specjaliści są jednak zdania, że wyrok może wprowadzać w błąd, a stosowanie się do wskazówek sądu może prowadzić do ukarania płatnika za nieprzekazanie pracownikowi informacji rocznej w sposób określony przez prawo. Płatnik nie będzie mógł zasłaniać się wyrokiem sądu, bowiem interpretacja podatkowa, której wyrok ten dotyczy, daje gwarancję niekaralności wyłącznie podmiotowi, który o nią wystąpił. Urząd Skarbowy dowie się zaś o formie przesłania dokumentu podczas pierwszej kontroli pracownika, który taki PIT-11 nieprawidłowo otrzymał.

>>> Czytaj: Jakie są ulgi podatkowe w PIT za 2010 rok

Według ekspertów serwisu ePodatnik.pl wyrok wprowadza w błąd, gdyż certyfikat kwalifikowany (e-podpis) nie generuje podpisu płatnika na formularzu w określonym miejscu. Informację PIT-11 składamy zaś na formularzu wg określonego wzoru. We wzorze tym podpis odręczny ma znaleźć się w określonym polu.

Podpisany elektronicznie PIT-11 to nie to samo, co formularz podpisany zgodnie ze wzorem w określonym miejscu druku i nie to samo, co e-deklaracja, gdzie podpisywane elektronicznie są same dane. Z kolei podpisany formularz, zeskanowany, i podpisany elektronicznie, również nie zawiera oryginalnego podpisu w miejscu wskazanym przez akt wykonawczy do ustawy (tworzący wzór PIT-11). Innymi słowy podpisany elektronicznie PIT-11 nie jest poprawnym formularzem, bo nie ma na druku podpisu płatnika (skan to nie to samo, co oryginalny podpis).

- Gdyby prawo pozwalało na przesyłanie PIT-11 do pracownika e-mailem, to równie dobrze można byłoby wysłać PIT roczny czy VAT-7 do urzędu skarbowego mailem już 10 lat temu. Dopiero system e-deklaracji i związane z nim przepisy umożliwiły zastąpienie podpisem elektronicznym własnoręcznego podpisu podatnika czy płatnika na formularzu, potrzebna do tego była jednak zmiana formatu deklaracji. Takich zmian prawnych odnośnie PIT-11 przesyłanego do pracownika nie wprowadzono, zatem każdemu płatnikowi korzystającemu z opcji przesłania PIT-11 mailem grozi bardzo wysoka grzywna w postępowaniu karnym skarbowym – komentuje wyrok Artur M. Brzeziński, wydawca serwisu ePodatnik.pl, i dodaje: Krytyka wyroku WSA w Poznaniu zatacza coraz szersze kręgi. Ostatnio negatywnie na jego temat wypowiadał się m.in. Arkadiusz Łagowski z Grant Thornton Frąckowiak na łamach podatki.onet.pl.

W uzasadnieniu wspomnianego wyroku czytamy, że przepisy prawa nie określają formy czy sposobu przekazania PIT-11 pracownikowi, niemniej jednak trzeba do tego dodać (nie uczynił tego sąd), że nie można przekazać przy pomocy maila i e-podpisu PIT-11, bo nie będzie to oryginalny PIT-11 podpisany własnoręcznie przez płatnika. Jest to inna sytuacja niż w przypadku faktur VAT, które nie wymagają własnoręcznego podpisu, czy w przypadku e-deklaracji, które w formie elektronicznej również takiego własnoręcznego podpisu nie zawierają.

>>> Czytaj: PIT rozliczysz przez Facebooka


Źródło: ePodatnik.pl
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31