PiS żąda wycofania projektu, który umożliwia gromadzenie danych o dzieciach

GazetaPrawna.pl 07-02-2011, 20:22

PiS żąda od premiera Donalda Tuska wycofania z Sejmu projektu ustawy o Systemie Informacji Oświatowej (SIO). Argumentuje, że projekt umożliwia niekonstytucyjne gromadzenie danych wrażliwych o uczniach i przedszkolakach. Ustawa jest bezpieczna, a zarzuty PiS bezpodstawne - ripostuje PO.

System Informacji Oświatowej funkcjonuje od 2005 roku. Jego zadaniem jest gromadzenie i przetwarzanie danych statystycznych o szkołach i placówkach oświatowych, uczniach, słuchaczach, wychowankach i absolwentach. Przygotowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej projekt ustawy zmieniającej działanie SIO na początku stycznia trafił do prac w sejmowej podkomisji.

Kazimierz Michał Ujazdowski (PiS) w poniedziałek na konferencji prasowej w Sejmie podkreślił, że projekt zakłada gromadzenie w jednym systemie danych o uczniach i przedszkolakach, w tym danych wrażliwych, np. informacji o objęciu ucznia specjalną opieką wychowawczą, czy opinii i orzeczeń psychologicznych.

Przekonywał, że nie ma żadnego prawnego uzasadnienia dla gromadzenia tych informacji. Zapowiedział też, że PiS będzie blokowało ustawę wszelkimi dostępnymi sposobami, a - jeśli zostanie ona uchwalona i podpisana przez prezydenta - zaskarży ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Z zarzutami PiS nie zgadzają się jednak politycy Platformy. Posłanka PO Agnieszka Kozłowska-Rajewicz przekonywała w poniedziałek na konferencji prasowej, że ustawa o Systemie Informacji Oświatowej jest wzorcowo przygotowana i była długo konsultowana z MSWiA i Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych.

Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. PiS żąda wycofania projektu, który umożliwia gromadzenie danych o dzieciach

PAP

gazeta prawna


Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
To warto przeczytać


Komentarze
comments powered by Disqus
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2018»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2018 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.