Piraci chcą uczyć młodzież prawa autorskiego. Czy ministerstwo kultury ich wesprze?

08-11-2012, 11:01

Hirek Wrona w ramach akcji "Bądź świadomy" rzekomo uczy młodzież praw autorskich, niestety z pominięciem tak istotnych zjawisk, jak dozwolony użytek i wolne licencje. Ludzie związani z Partią Piratów przygotowują w odpowiedzi własną akcję "Bądź bardziej świadomy". My chcemy przy okazji spytać, czy ta alternatywna akcja też uzyska wsparcie ministerstwa kultury?

Bądź świadomy, czyli kupuj płyty

Wczoraj Dziennik Internautów pisał o starcie kolejnej edycji akcji "Bądź świadomy". Jest to akcja prowadzona w szkołach przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Związku Producentów Audio-Video.

Teoretycznie akcja "Bądź świadomy" ma uświadamiać młodzież w kwestii praw autorskich. Praktycznie ta edukacja jest niepełna, bo organizatorzy akcji skupiają się na przekonywaniu, że legalny jest tylko ten, kto kupuje płyty, a ten, kto nie kupuje, to złodziej. Rzeczywistość jest nieco inna. Z kultury możemy korzystać za darmo i legalnie, choćby dzięki dozwolonemu użytkowi. Możemy też legalnie kopiować dzieła.

Ostatecznie akcja "Bądź świadomy" bardziej przypomina propagandę przemysłu rozrywkowego niż akcję edukacyjną. Problem ten opisaliśmy szerzej w tekście pt. Minister wierzy, że piractwo podnosi cenę kultury. "Mamy jeszcze sporo do zrobienia" - mówi.

Akcja "Bądź bardziej świadomy"

Ludzie skupieni wokół Partii Piratów postanowili odpowiedzieć na działania MKiDN i ZPAV. Uruchomili oni akcję pn. Bądź bardziej świadomy. Niestety w ramach tej akcji nie będzie raczej prelekcji w szkołach. Akcja będzie toczyć się głównie w internecie, jednak jeśli zainteresowanie sprawi, że zajdzie potrzeba, to odpowiedni przedstawicieli mogą pojawić się w mediach lub na konferencjach bądź odczytach, na których poruszana będzie podobna tematyka - czytamy w komunikacie organizatorów akcji, który trafił do redakcji DI24.pl.

Strona akcji znajduje się pod adresem www.badzbardziejswiadomy.pl. Ruszyła też strona akcji na Facebooku. W chwili obecnej widać, że wszystko jest w powijakach, w zasadzie najłatwiej wykazać pewne braki w tej akcji, ale cel akcji jest godny uwypuklenia. Piraci chcą pokazać, że już dziś prawo autorskie to nie tylko prawo ograniczania dostępu do kultury pod warunkiem bezwzględnych opłat.

zdjęcie

Pytamy: Co na to ministerstwo?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wspiera akcję "Bądź świadomy". Automatycznie nasuwa się pytanie o to, czy istniałaby możliwość wsparcia akcji "Bądź bardziej świadomy". Nie wiemy, czy jej organizatorzy życzyliby sobie wsparcia MKiDN, ale i tak musimy o to spytać.

Sonda
Czy ministerstwo kultury powinno wesprzeć akcję "Bądź bardziej świadomy"?
  • tak
  • nie
  • nie mam zdania
wyniki  komentarze

Dziennik Internautów spytał rzecznika MKiDN o to, czy istniałaby możliwość wsparcia akcji, ewentualnie jakie warunki musieliby spełnić jej organizatorzy, aby uzyskać wsparcie. Czekamy na odpowiedź.

Zadajemy to pytanie, by dowiedzieć się, czy ministerstwo kultury chce wspierać debatę o prawie autorski, czy też jest to instytucja realizująca tylko życzenia przemysłu rozrywkowego.

Oczywiście wiele osób już teraz powie, że MKiDN to instytucja raczej uległa wobec branży rozrywkowej i wydawniczej. Pokazała to nie tylko burza wokół ACTA, ale przede wszystkim wpadka, jaką była chęć nałożenia na aparaty cyfrowe opłat (1% ceny), które byłyby przekazywane wydawcom.


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy