Pionierski projekt z obszaru PropTEch wykorzystuje atuty mieszanej rzeczywistości

12-07-2019, 15:04

Nowe technologie pozwalają większej grupie osób jednocześnie zobaczyć hologram budynku w mieszanej rzeczywistości, również obserwując go w skali 1:1, mimo że jest on wciąż w trakcie realizacji. Dzięki wykorzystaniu Mixed Reality możliwe jest również obejrzenie wirtualnej aranżacji piętra biurowego i nanoszenie zmian w czasie rzeczywistym.

Microsoft i spółka biurowa Skanska w Polsce podpisały w lutym porozumienie o strategicznej współpracy, które zakłada wymianę wiedzy przy tworzeniu innowacji dla branży nieruchomości biurowych. Efektem pierwszych miesięcy współpracy jest rozwijanie wraz z zewnętrznymi partnerami technologii opartych o Microsoft Azure, z wykorzystaniem możliwości mieszanej rzeczywistości. Dzięki nim już teraz, po nałożeniu okularów HoloLens, możliwe jest wykorzystanie obrazu, dźwięku i międzyludzkiej interakcji do wspólnego doświadczenia projektu Wave, pierwszego biurowca Skanska w Gdańsku.

Goście mogą zrozumieć ideę architektury inwestycji, jej lokalizację oraz przenieść się do międzybudynkowego amfiteatru, czy przyszłego biura i usłyszeć znajome z tych przestrzeni dźwięki czy rozejrzeć się wokół. Potencjalni najemcy oraz lokalni mieszkańcy mogą również obejrzeć biurowiec ze wszystkich stron i poznać najważniejsze informacje związane z okolicą – np. dostępne przystanki komunikacji miejskiej, punkty usługowe i gastronomiczne.

/pic/photo/oryginal/Wave_HoloLens_Skanska_5_1024x576_1562936816.pngZdjęcie: Microsoft

Biurowiec będzie wyposażony w innowacyjny system, ułatwiający codzienne funkcjonowanie w przestrzeni biurowej oraz zarządzanie budynkiem. Użytkownicy będą mogli m.in. poruszać się po nim za pomocą smartfona, bez konieczności używania tradycyjnych kart dostępu, przygotować wirtualne zaproszenie z kodem QR do biura dla gościa, a także zarezerwować dla niego miejsce na parkingu podziemnym.

Jednocześnie Wave to prawdopodobnie pierwszy biurowiec w północnej części Polski, który realizowany jest zgodnie z założeniami certyfikatu WELL. Biura z tym certyfikatem są wypełnione rozwiązaniami, które w centrum zainteresowania stawiają zdrowie i samopoczucie człowieka. Biurowiec ma zapewnić więcej świeżego powietrza, odpowiedni dostęp do światła dziennego czy oświetlenie, które współgra z rytmem biologicznym człowieka, przez co pracownicy rzadziej odczuwają zmęczenie w pracy.

Źródło: Microsoft


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930