Pies przyjazny dzieciom - jaką rasę wybrać?

24-08-2020, 18:08

Jak powszechnie wiadomo - czworonożny przyjaciel może mieć zbawienny wpływ na rozwój emocjonalny dziecka. Za idealnego towarzysza dla dziecka uważa się zgodnie psa. Jaka rasa jest najbardziej przyjazna dzieciom? Jakiego psa wybrać - szczeniaka czy większego? Które psy sprawdzą się w przypadku małych dzieci? Zachęcamy do zajrzenia do naszego poradnika.

Jaki wpływ ma towarzystwo psa na rozwój dziecka? 

Dorastanie w towarzystwie zwierzaków niezwykle pozytywnie wpływa na ich rozwój. Warto pamiętać, że symbioza ta powinna odbywać się pod czujnym okiem rodziców. Zwierzak powinien być bowiem towarzyszem i przyjacielem, które dziecko szanuje i dba o jego potrzeby, a nie zabawką. Pies to zwierzę, które może zostać najlepszym kompanem dziecka w każdym wieku – od najmłodszych po starszaki. Dorastanie z psem ma mnóstwo zalet. Jakich? Po pierwsze dziecko nawiązuje bliską więź ze zwierzakiem. Bardzo pozytywnie wpływa to na jego rozwój emocjonalny. Pies może stać się swego rodzaju powiernikiem i pocieszeniem w ciężkich dla dziecka sytuacjach.

pies dziecko  

Dorastanie z psem ma również niezwykle pozytywny wpływ na kontakty, które dziecko zawiera z rówieśnikami. Opieka nad psem również stanowi element edukacyjny. Uczy odpowiedzialności i systematyczności. Pies musi być przecież regularnie karmiony, czesany, wyprowadzany na spacer –to dla dziecka to swego rodzaju sprawdzian. Małe dziecko może zacząć opiekę od podawania psu posiłków, spacery to bowiem zajęcie dla nieco starszych dzieci.  

Opieka nad psem uczy empatii i kształtuje szacunek do innych stworzeń. Relacja z psem umożliwia dziecku poznanie tego, że zwierzę odczuwa różnego rodzaju emocje, co może również uczyć empatii. Radość, smutek, ból - pies czuje jak dziecko.  

Jaki pies dla dziecka?

Opieka nad zwierzakiem uczy również planowania i uwzględniania w swoich planach innej istoty oraz empatii wobec innych osób. Na opiekę trzeba znaleźć czas. Często może oznaczać to rezygnację z własnych zajęć i zmiany planów. Opieka nad psem uświadamia również dziecku, że potrafi ono zapewnić pupilowi bezpieczeństwo i dobrostan fizyczny – karmi go, głaszcze, bawi się z nim, wyprowadza na spacer. Takie zachowania budują poczucie wartości u dziecka oraz pewność siebie. Dziecko widzi, że potrafi zaopiekować się istotą słabszą. Kochane zwierzę akceptuje swojego opiekuna takim, jakim jest, bez względu na wszystko.  

Planując przygarnięcie zwierzaka do domu, warto zadbać również o akcesoria i narzędzia, które umożliwią pielęgnację zwierzaka na co dzień. Socjalizacja szczeniaka przebiega bowiem bardzo powoli. Trzeba czasu, aby maluch przyzwyczaił się do przebywania w nowym miejscu oraz do nowych ludzi, którzy będą się nim zajmować. Wózek dla psa przyda się na dłuższe wyprawy, a boomer ball umożliwi psu różnego rodzaju zabawy i sprawi każdemu wiele radości.  

Pies dla dziecka to nie tylko przyjemność, ale równie, a może przede wszystkim wyzwanie. Ważne, by od najmłodszych lat uczyć dziecko odpowiedzialności i pokazywać, jak zajmować się psem. Może to być początek pięknej przyjaźni - trwającej nawet całe życie.

 


Źródło: Publikacja partnera. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***

Chcesz opublikować informację prasową lub artykuł swojej firmy w DI?
Masz dwie opcje do wyboru:

  1. Wyślij materiał pod adres: ip@di24pl. Redakcja codziennie wybiera kilka najciekawszych z nadesłanych artykułów i publikuje je po wstępnym przeredagowaniu.

  2. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój artykuł zostanie opublikowany w DI bez ingerencji redakcji w treść, wyślij materiał pod adres: kf@di24.pl. W ciągu 24h prześlemy Ci warunki takiej publikacji.


Tematy pokrewne:  

tag piestag nolstag dzieci
To warto przeczytać


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Kwiecień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 
Serwisy specjalne: