Pierwszy polski patent IT na wykorzystanie relacyjnych baz danych

Janek Nowak 16-06-2017, 09:12

Europejski Urząd Patentowy przyznał polskiej spółce technologicznej PiLab patent na rozwiązanie IT. Jest to jeden z nielicznych polskich patentów na oprogramowanie i pierwszy, który dotyczy relacyjnych baz danych.

- Określenie 'innowacyjny' jest dzisiaj mocno nadużywane, gdyż w wielu przypadkach produkt tak opisywany nie spełnia kryteriów wynalazku. Natomiast uzyskanie patentu potwierdza nowatorskie, oryginalne rozwiązanie problemu technicznego, a to plasuje PiLab w wąskim gronie polskich spółek high-tech - mówi Krystian Piećko, założyciel PiLab.

Tymczasem Polski Urząd Patentowy od lat stoi na stanowisku, że patentowanie oprogramowania blokuje innowacyjność. Efekt jest taki, że duże korporacje patentują swoje rozwiązania przez Europejski Urząd Patentowy, walidują go i sprzedają chronione prawem licencje w Polsce. Polskie firmy rzadko decydują się na taką procedurę. Konsekwencją jest brak ochrony prawnej polskiej własności intelektualnej, podczas gdy światowi giganci IT patentują swoje rozwiązania na potęgę. W ubiegłym roku pozycję lidera na tym rynku utrzymał IBM - amerykański urząd patentowy przyjął ponad 8 tys. jego zgłoszeń.

- Chcemy być pierwszą polską spółką, która w modelu licencyjnym oferuje na globalnym rynku rozwiązania klasy enterprise - mówi Paweł Wieczyński, prezes zarządu PiLab. Kierowana przez niego spółka intensywnie inwestuje zasoby w badania i rozwój, a uzyskane wyniki konsekwentnie patentuje budując portfolio praw własności intelektualnej (IP), aby w przyszłości czerpać z niego zyski.

Jednocześnie PiLab z powodzeniem komercjalizuje swoją autorską technologię, a klienci spółki, wśród których są m.in. Bank Zachodni WBK i TUiR Warta, potwierdzają wartość biznesową patentów. Takie podejście wciąż jest jednak rzadkością w polskim sektorze IT.

Choć Polacy wygrywają olimpiady matematyczne i zasilają szeregi zespołów programistycznych międzynarodowych gigantów, to w 2016 roku Polska odnotowała największy wzrost zgłoszeń patentowych w sektorach elementów mechanicznych i transportu. W odróżnieniu od pozostałych państw europejskich, najbardziej aktywne w patentowaniu są u nas nie przedsiębiorstwa, lecz ośrodki badawcze.


Źródło: PiLab
Tematy pokrewne:  

tag piLABtag patentytag bazy danych
To warto przeczytać
fot. Geralt


Komentarze
comments powered by Disqus
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Maj 2018»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2018 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.