Photoshop w Linuksie

27-01-2008, 23:51

Dzięki programowi Wine możliwe jest już uruchomienie najpopularniejszego edytora grafiki firmy Adobe w linuksowych systemach operacyjnych - poinformowali twórcy projektu.

Trzy dni temu na stronie projektu Wine pojawiło się ogłoszenie o udostępnieniu najnowszej wersji programu, oznaczonej numerem 0.9.54. Listę zmian otwierała informacja o tym, że Photoshop CS/CS2 powinien działać w Wine.

Instalacja Photoshopa od wersji 5 do CS 2 jest możliwa, ale projektowi daleko jeszcze do ideału. Obecnie nie ma możliwości uruchomienia programu ImageReady CS/CS2 oraz Bridge CS2, przez co przeglądanie plików w Photoshopie jest bardzo utrudnione. Nie działa również najnowsza wersja edytora grafiki oznaczona symbolem CS3 oraz Photoshop Elements 6.

Choć najpopularniejszy i domyślnie instalowany w wielu dystrybucjach Linuksa edytor grafiki GIMP ma duże możliwości jak na program open source, to wciąż daleko mu do wiodącego w tym sektorze produktu firmy Adobe.

Zwolennicy Photoshopa zarzucają linuksowemu konkurentowi przede wszystkim brak natywnej obsługi przestrzeni barw CMYK. Istnieje wprawdzie kilka wtyczek umożliwiających pracę w tym trybie, ale mogą one być niestabilne.

Być może powyższa wiadomość skłoni kilku użytkowników Photoshopa do wypróbowania systemu operacyjnego spod znaku pingwina. Twórcy Wine zachęcają użytkowników produktu Adobe do testowania i proszą o raportowanie wszelkich problemów związanych z obsługą Photoshopa w Linuksie.

Więcej o instalacji Adobe Photoshop za pomocą Wine przeczytać można na wiki projektu.

Źródło: Wine HQ
Tematy pokrewne:  

tag Winetag Photoshoptag Linuxtag GIMP
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy