Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Personal Democracy Forum - dwa dni otwarte, cyfrowe, obywatelskie

PATRONAT MEDIALNY 22-04-2015, 11:02

Tegoroczne Personal Democracy Forum (PDF), największe i najbardziej prestiżowe wydarzenie w Europie poświęcone technologii, demokracji oraz zaangażowaniu obywatelskiemu, skupiające osoby z organizacji pozarządowych, aktywistów, pracowników administracji publicznej i dziennikarzy, zgromadziło rekordową liczbę osób, które podczas dwóch dni wysłuchały wystąpień pięćdziesięciu osób z kilkudziesięciu krajów świata.

PDF rozpoczęcie

Najlepszym mianownikiem na podsumowanie tegorocznego PDF jest hasło „Moje państwo. Otwarte. Cyfrowe. Obywatelskie”. Szczególnie w trakcie pierwszego dnia wielu prelegentów odwoływało się do niego, jedni – aby podkreślić, że ich kraje działają w myśl tych zasad, inni - że chcieliby, aby tak było i opowiadali, jak o to walczą.

Uczestnicy byli świadkami wielu mocnych, przejmujących i potrzebnych wystąpień w kolejnych blokach tematycznych: społeczeństwo, administracja, debata publiczna, organizacje pozarządowe. Nie da się streścić 50 prelekcji, których można było wysłuchać przez dwa dni, warto natomiast wskazać ważne przesłania.

Publikujcie newsy z Azerbejdżanu na całym świecie

Emin Milli, pisarz i dysydent skazany z 2009 roku na dwa i pół roku więzienia za wyrażanie swoich krytycznych poglądów odnośnie rządu w Azerbejdżanie. Został warunkowo zwolniony w październiku 2010 roku, po odbyciu 16 miesięcy kary. Po wyjściu na wolność, zdecydował się sprzeciwić reżimowi, stawiając wszystko na jedną kartę. Rozpoczął przygotowania niezwykle odważnego projektu, jakim była stacja telewizyjna Meydan. Milli podał kilka bardzo realistycznych przykładów z Azerbejdżanu, opowiadał o tym, że media są całkowicie kontrolowane przez władze. Nowe technologie nie pomagają w działaniu, ponieważ nie można ich używać. Potencjał ludzi do działania jest ogromny, ale nie są wykształceni, nie mają odpowiednich kwalifikacji, dlatego należy ich szkolić. Powiedział, że państwo stosuje wielkie represje wobec osób, które działają aktywnie. Większość takich osób zostało zatrzymanych i zamkniętych w więzieniach, ale ich oddziaływanie, nawet zza przysłowiowych kratek, jest ogromne.

W pewnym momencie z sali padło pytanie: "Co tak naprawdę można zrobić, żeby pomóc?". Odpowiedź była prosta: bardzo pomocne jest publikowanie azerbejdżańskich newsów w mediach na całym świecie.

Na koniec Milli dodał: "Czuję się bardzo silny dzięki temu, co robimy. Robimy to bez względu na logiczne wytłumaczenie lub inne czynniki mówiące: przestańcie, narażacie siebie, swoją rodzinę i krewnych. Czuję, że nasze działanie jest bardzo ważne, jestem dumny, że tu przyjechałem i serdecznie dziękuję za uzyskane od was wsparcie".

PDF sala

Bloger głosem ludu

Konrad Kruczkowski, autor bloga Haloziemia.pl, który w swojej pracy porusza sprawy społeczne, role i model ojcostwa, kwestie wykluczeń, dużo uwagi poświęcając organizacjom NGO, mówił o blogerze jako głosie społeczeństwa, roli mediów w budowaniu misji społecznej i tworzeniu dobrego wizerunku, określonej postawy ludzi. Z badań wynika, że co drugi Polak nie ma zaufania do mediów. Kruczkowski podał przykłady blogerów, którzy są głosem społeczeństwa – Agnieszka Kaluga zorkownia.pl (hospicjum),  Agata Aleksandrowicz Hafija.pl (rodzice i matki karmiące), Michał Szafrański jakoszczedzacpieniadze.pl (nieuczciwe działania banków), ewkratke.blog.pl (blog pisany przez więźniarki z warszawskiego aresztu śledczego). Dokonał podziału blogerów na aktywistów, ekspertów i osoby, które obserwują i opisują rzeczywistość. Efektem wystąpienia Kruczkowskiego będzie powstanie portalu dla więźniów w Azerbejdżanie.

Potrzebny jest rozwój społeczny

Olaf Osica z Ośrodka Studiów Wschodnich nakreślił taką sytuację w Europie: kryzys ekonomiczny na Zachodzie, załamanie się UE, relatywna stabilizacja na Wschodzie, rewolucja związana z digitalizacją i powstawanie nowych problemów z tym związanych. Podkreślił, że jesteśmy świadkami zatajania informacji o sytuacji na wschodzie (Rosja), wschodnia Europa musi zreorganizować swój pogląd i otworzyć się na resztę świata, potrzebny jest rozwój społeczny, lepsze mass media i informowanie społeczeństwa np. za pomocą konferencji, takich jak PDF.

Wolne społeczeństwo

Siim Sikkut (doradca ds. ICT rządu Estonii) mówił o tym, że narzędzia cyfrowe ułatwiają znacznie życie, dlatego praca polityków i większości społeczeństwa w Estonii jest całkowicie zelektronizowana (ograniczenie papieru do minimum, posługiwanie się elektronicznym podpisem). Nowe technologie są wykorzystywane w większości usług. Stworzenie platformy typu digital society sprawia, że społeczeństwo czuje się wolne, wszystko jest łatwe w obsłudze.

Ponadto Nataliya Zubar (Maydan Information Centre) przybliżyła historię ukraińskiego Majdanu. Opisała, jak publikowanie informacji w sieci spowodowało napływ wolontariuszy, pomoc z innych krajów i wsparcie z ich strony, przyczyniło się też do stworzenia silnej wspólnoty. Alexey Sidorenko (Teplitsa Technologie dla Społeczeństwa) poruszył publiczność, opowiadając o organizacjach pozarządowych w Rosji, o których myśli się w ten sposób, że właściwie każdy siedzący na sali byłby w Rosji odebrany za agenta.

 

Wystąpienia wszystkich prelegentów można obejrzeć poniżej:

 

Następne Personal Democracy Forum odbędzie się 17 i 18 marca 2016 r. w Gdańsku.

 

Organizatorem PDF jest Fundacja ePaństwo, która od 5 lat wykorzystuje nowe technologie w celu budowania prostych i użytecznych inicjatyw i serwisów obywatelskich. Wspomaga rozwój demokracji poprzez upowszechnianie praw obywatela w zakresie dostępu do informacji publicznej.

PDF rejestracja


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:

fot. HONOR








fot. Freepik



fot. ING